Yaşar Aliyev’den BM’ye Mektup

“Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme”nin 71. Yıldönümünde, Azerbaycan Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yaşar Aliyev, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi.


9 Aralık 1948 tarihinde Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kararıyla kabul edilen “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme”nin 71. Yıldönümünde, Azerbaycan Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yaşar Aliyev, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi.
Yazılan mektupta, bu anlaşmanın soykırımdan, savaş suçlarından, etnik temizlikten insanlığı korumak için önemli olduğu vurgulanıyor. Azerbaycan’ın soykırım ve savaş suçlarından etkilenen bir ülke olduğunun ve 31 Mart 1918 yılında Azerbaycan’ın muhtelif şehirlerinde Ermeniler tarafından katledilen on binlerce Türk’ün her yıl aynı tarihte anıldıklarını belirtti.
Aliyev, Azerbaycan’a yapılan soykırım ve savaş suçlarının durmadığını, Türklerin hala Ermeniler tarafından katledildiğini belirtti. “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme” savaşların yol açtığı yıkımdan sivillerin en az şekilde etkilenmesi için imzalanmıştı.

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.