Yaşar Aliyev’den BM’ye Mektup – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Yaşar Aliyev’den BM’ye Mektup

“Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme”nin 71. Yıldönümünde, Azerbaycan Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yaşar Aliyev, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi.

8 Aralık 2019
Yusuf Ilgar Aydın

9 Aralık 1948 tarihinde Paris’te toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun kararıyla kabul edilen “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme”nin 71. Yıldönümünde, Azerbaycan Birleşmiş Milletler Temsilcisi Yaşar Aliyev, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir mektup gönderdi.
Yazılan mektupta, bu anlaşmanın soykırımdan, savaş suçlarından, etnik temizlikten insanlığı korumak için önemli olduğu vurgulanıyor. Azerbaycan’ın soykırım ve savaş suçlarından etkilenen bir ülke olduğunun ve 31 Mart 1918 yılında Azerbaycan’ın muhtelif şehirlerinde Ermeniler tarafından katledilen on binlerce Türk’ün her yıl aynı tarihte anıldıklarını belirtti.
Aliyev, Azerbaycan’a yapılan soykırım ve savaş suçlarının durmadığını, Türklerin hala Ermeniler tarafından katledildiğini belirtti. “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme” savaşların yol açtığı yıkımdan sivillerin en az şekilde etkilenmesi için imzalanmıştı.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları