Yörükler sahipsiz kaldı

Her yıl gittikleri Kayseri'deki köylerine alınmaları engellenen Yörük Ana ve ailesi, çaresiz bir şekilde yardım beklemeye devam ediyor.


Yörük Ana

Yörükler sahipsiz kaldı

“Yörük Ana” olarak bilinen Döndü Deveci ile ailesi, her sene olduğu gibi bu sene de hayvanları ile birlikte Hatay’ın Hassa ilçesinden Kayseri’nin Tomarza ilçesindeki Çokca Yaylası’na göç etmek üzere yola çıktı. Fakat Tomarza ilçesine bağlı Arslantaş köyündeki jandarma kontrol noktasında aile durduruldu. Aile, Yörüklerin asırlardır göç ettiği yaylaya Develi Orman İşletme Müdürlüğünün dilekçelerini reddetmesi sebebiyle giremedi. Soğuk havada hayvanlarıyla birlikte mahsur kalan aile, yardım bekliyor.

Bir sebep belirtilmeyip haksız bir şekilde mağdur edilen Yörük Ana, “Yüzyıllardan beri geldiğimiz yaylaya, 4 seneden beri aldığımız izni de hiçe sayıp bizi almadılar. ‘Yörükleri burada görmek istemiyoruz’ diyerek dilekçe veren muhtarların niyeti ne? Yörüklerin suçu neymiş? Şah Süleyman, Ertuğrul Gazi, Atatürk, Adnan Menderes, Ömer Halisdemir Yörük. Ben Yörüklüğümden gurur duyarım. Burayı kapatıp da buranın anahtarını kimlerin eline verdiler. Şu an karın altındayız. Devlet ve Tomarza yetkilileri bizi buraya terk ettiler. Benim çoluğum çocuğum, malım burada kırılsın mı” sözleriyle yürek burkan bu duruma sitem etti.

Daha önce Hatay Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığında düzenlenen törende Barış Pınarı Harekâtına katılan askerler için kurban kesmesiyle de gündeme gelen Döndü Deveci, “Geçen yıl muhtarlar bizden 15 bin lira istedi, vermeyince bu işler başımıza geldi” ifadeleriyle konunun iç yüzünü açığa çıkardı.

Bunun yanı sıra, jandarma ve ormancılar tarafından yolu kesilip geri dönmeleri istenen Deveci’nin, “Burada biraz beklemek istiyorum” demesi üzerine kendisine “Bizi burada daha fazla bekletme, sen şimdi oruç da tutmazsın” dendiğini belirtti. Muhtarların “Burada Yörükleri istemiyoruz” şeklinde dilekçe verdiklerini söyleyen Yörük Ana, “Yörüklerin bu zamana kadar kime zararı olmuş” diye isyan etti.

Yörük Ana, ailesi ve 750 küçükbaş hayvanıyla birlikte mahsur kaldığı bölgede yardım beklemeye devam ediyor.

Kaynak: TamgaTürk

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.