Yunan Başbakan’ın Suçlamalarına Dışişlerinden Cevap

18 Kasım’da Alman Handelsblatt gazetesine konuşan Yunanistan başbakanı Miçotakis, verdiği demeçte Türkiye için küstah açıklamalarda bulundu. “Türkiye-AB göç sözleşmesi ihlal ediliyor.”, “Sığınma hakkı almayan birisinin Türkiye’ye veya menşei ülkesine dönmesi gerekiyor.”, “Erdoğan’a Yunanistan’la iyi komşuluk ilişkileri kurmak istiyorsa mülteci konusundan faydalanamayacağını söyledim.” Diyen Miçotakis Türkiye ile ilgili açıklamalarının yanı sıra mülteci meselesiyle ilgili kapılarını mültecilere […]


18 Kasım’da Alman Handelsblatt gazetesine konuşan Yunanistan başbakanı Miçotakis, verdiği demeçte Türkiye için küstah açıklamalarda bulundu. “Türkiye-AB göç sözleşmesi ihlal ediliyor.”, “Sığınma hakkı almayan birisinin Türkiye’ye veya menşei ülkesine dönmesi gerekiyor.”, “Erdoğan’a Yunanistan’la iyi komşuluk ilişkileri kurmak istiyorsa mülteci konusundan faydalanamayacağını söyledim.” Diyen Miçotakis Türkiye ile ilgili açıklamalarının yanı sıra mülteci meselesiyle ilgili kapılarını mültecilere kapatan Doğu Avrupa ülkelerini de eleştirdi.

Yunan Başbakan kısa zaman önce benzer sözleri 17 Ekim’de Avrupa Konseyinde de sarf etmişti. Avrupa Konseyinde yaptığı konuşmada Miçotakis, Türkiye’nin Avrupa’ya şantaj yaptığını ve Türkiye’nin Kıbrıs karasularında yaptığı sondaj çalışmalarının “kaçak” olduğunu söylemişti.

Dışişlerinden Yanıt

Miçotakis’in bu açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, bakanlığın sitesinden yazılı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklama şöyle:
“ Yunanistan’ın gerçekleri saptırarak yürütmeye çabaladığı algı operasyonlarının son örneği, Başbakan Miçotakis’in talihsiz ve mesnetsiz açıklamaları olmuştur.850 bin düzensiz göçmenin Avrupa’ya geçtiği 2015 göç krizine kıyasla, ülkemizin aldığı tedbirler sayesinde bu geçişler %94 oranında azalmıştır.
Göç yolları üzerinde bulunan ülkelerin ve Yunanistan’ın, “sıfır göçmen politikası” uygulaması ve bu kişilerin haklarını hiçe sayması insani değildir. Göçten muzdarip ülkeler ve Yunanistan, öncelikle kaynak ülkelerde göçü tetikleyen nedenlerin ortadan kaldırılması için çaba göstermelidir.
Türkiye, yerinden edilmiş 4 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Küresel bir sorun olan göç yükünü ülkemizin tek başına üstlenmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını Yunan muhataplarımız ve uluslararası toplum anlamalıdır.
Yunanistan Başbakanı görmek ve bilmek istemese de, düzensiz göçmenler sınırda Yunan makamları tarafından geri itilmeye devam edilmektedir. Bu kişiler Avrupa’nın değerleri hiçe sayılarak insanlık dışı muameleye maruz bırakılmaktadır.
Yunanistan’a, ülkemiz aleyhine propaganda yapmak yerine, bu konuda Türkiye ile işbirliği yoluna gitmesinin daha etkili sonuçlar getireceğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Yunan Hükümetini,

– Yunanistan’da göçmenlerin içinde bulunduğu ve uluslararası kuruluşlar tarafından da kayda geçirilen insanlık dışı koşulları düzeltmeye,
– Gerekli yardımı alamayan göçmenlerin, göçmen çocukların ve bebeklerin kötü koşullardan ölmesini engellemeye,
– Bu kişilerin uluslararası hukuktan doğan hak ve özgürlüklere sahip olduklarını unutmamaya,
– Göçmenlerin uluslararası hukuka aykırı şekilde geri itilmesi uygulamasına son vermeye,
– Göçmenlere karşı silah kullanmamaya ve insanlık dışı muamele yapmamaya,
– Göçmenlerin inançlarına, insanlığın ve Avrupa’nın ortak değerlerine saygı göstermeye çağırıyoruz.”

Kaynak: https://primeminister.gr/2019/11/18/22577, http://www.mfa.gov.tr/sc_-70_-yunanistan-basbakaninin-ulkemize-iliskin-aciklamalari-hk-sc.tr.mfa, https://qha.com.tr/haberler/yunanistan-dan-turkiye-ye-kustah-azinlik-aciklamasi/113862/,

Yazar

Yusuf Ilgar Aydın

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.