Yunanistan’ın küstah hamlesine TSK’dan sert tepki

TSK, İpsara, Sakız ve Sisam adaları etrafında askerî tatbikat yapmayı isteyen Yunanistan'ı iki ayrı Navteks ile uyardı. TSK'nın daha önce Lozan vurgulu bir bildirim yayınlamadığını vurgulayan uzmanlar, Yunanistan'ın da Navteks sonrası tatbikatları iptal ettiğini belirtti.


Yunan gemisi

Yunanistan’ın küstah hamlesine TSK’dan sert tepki

STK’ların aracılığıyla Ege’deki Yunan işgalini uluslararası platformlara taşımaya hazırlanan Türkiye, askerî olarak da Lozan kartını masaya sürdü. ‘Gayri askerî statü’de bulunan İpsara, Sakız ve Sisam adaları etrafında askeri tatbikat yapmak isteyen Yunanistan, 30 Nisan ve 15 Mayıs’ta yayınlanan iki ayrı Navteks’le uyarıldı.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi Ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının(SHOD) İzmir İstasyonu’nsan yayımladığı Seyhidda Denizcilere Bildiri numarası: 0686/20 ile başlayan Navteks’lerde Lozan Anlaşmasına gönderme yapılarak şu ifadelere yer verildi: “İpsara Adası’nın, 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir. Uluslararası hukuk kuralları gereği gayri askeri statüdeki adanın askeri maksatlı kullanımı kabul edilemez. Sakız ve Sisam adalarının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir.”

Akdeniz Üniversitesi İİBF Uİ Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emete Gözügüzelli de Lozan vurgulu bir bildirinin daha önce yayımlanmadığını belirtti ve bu bildirinin önemli bir adım olduğunu vurguladı: “Türkiye’nin yayınlamış olduğu bu Navteks ile birlikte İpsara, Sakız ve Sisam adalarının belirlenen gayri askeri statüsünün ihlaliyle ilgili ilk kez bir bildirim yapıldı. Türkiye’nin yayınladığı Sakız ve Sisam adalarındaki gayri askeri statünün ihlal edildiğine dair yayınladığı mesaj uluslararası hukuka uygundur.”

Gözügüzelli, 12 Ada’nın askerden arındırılmış statüde bulunduğunu da hatırlatmayı ihmal etmeyerek “Silahsızlandırılma statüsü Türkiye’nin taraf olmadığı İtalya için yapılan 10 Şubat 1947 Paris Antlaşması ile gerçekleşti. Yapılan silahlandırılmama anlaşması ile Yunanistan’a devredilen bu adalarda Yunanlıların hukuksuz adımları Türkiye’ye hukuki yollar açar. Atina’nın icraatları, var olan anlaşmaları kabul etmediğini ve yeniden masaya oturulması gerektiğini gösteriyor.” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin yayımladığı bildiri sayesinde Yunanistan’ın bölgedeki tatbikatlarını ertelediğini ifade eden Prof. Dr. Gözügüzelli, “Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın koronavirüs salgınını bahane ederek Fırtına-20 çok boyutlu tatbikatını ertelediğini bazı kaynaklardan görmekteyiz. Türkiye burada çok önemli bir başarı elde etti. Yayınladığı Navteks ile bölgesel üstünlüğünü teyit etti.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin yepyeni bir cephe açtığına vurgu yapan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise, yaşananlar hakkında bazı açıklama ve yorumlar yaptı: “Bu tip Navteks ilk defa yayınlandı. Bu önemli bir manevra, Yunanistan’a ikaz mesajıdır. 1950’lerden beri silahlandırılan adalara artık kayıtsız kalınmayacaktır. Yunanistan’ın ‘tatbikat yapacağım’ dediği sahalar eğer karasularımızı kapsıyorsa, ki kapsıyordur, karasularda savaş gemisi bulunduramaz. Türkiye haklı olarak ‘ne yapıyorsunuz, Lozan’a göre silahlı güç bulunduramazsınız, bu Navteks’iniz geçersizdir’ diyor. Burada Yunanistan’ın geri adım atıp atmaması önemli değil. Türkiye bu mesajı yayınlar, ‘bu kanunsuz bir bildiridir’ der. Türkiye yarın öbür gün kendi Navteks’ini yayınlayarak bölgeye savaş gemilerini gönderir. Burada atış tatbikatları gerçekleştririr, ‘sıkıysa gel çıkar beni’ der. Bu bir ikaz; ‘artık bu adalarda, karasularımı kapsayacak alanlarda istediğini yapamazsın’ mesajı veriyoruz. Yunanistan değil başka ülkeler de istediğini yapamaz. ABD gemisi Rodos’a girdi, notasını veriyoruz direkt…”

Kaynak: (https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/tskdan-yunanistana-geri-adim-attiran-ada-hamlesi-279713h.htm, 18.05.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar