21. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ

21. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ BASIN DUYURUSU Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, 22–30 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul’da, 21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ni gerçekleştiriyoruz. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, Türk Cumhuriyet ve topluluklarında yaşayan Türk çocuklarının Türkiye’yi tanımaları, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan kardeşleriyle bir araya gelmeleri, dostluklar edinmeleri, kardeşlik bağlarının güçlendirmeleri, kültürel alışveriş ve […]


21. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ BASIN DUYURUSU

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, 22–30 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul’da, 21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ni gerçekleştiriyoruz.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, Türk Cumhuriyet ve topluluklarında yaşayan Türk çocuklarının Türkiye’yi tanımaları, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan kardeşleriyle bir araya gelmeleri, dostluklar edinmeleri, kardeşlik bağlarının güçlendirmeleri, kültürel alışveriş ve Türk dünyasının her yerindeki ailelerin bu vesile ile dost olmaları ve birbirlerini tanıma arzusu ile teçhiz edilmeleri gayesiyle, Türk Dünyası Çocuk Şöleni’nin yirmi birincisini düzenliyoruz.

Şölene, Azerbayacan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Macaristan, Suriye, Irak-Türkmeneli, İran, Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetler Balkarya, Kırım, Çuvaşistan, Tataristan, Başkurdistan, Tuva, Saha/Yakutistan’dan 35 grup, 500 civarında öğ¬renci 70 civarında konuk öğretmen katılıyor.

21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne grup sorumlusu olarak gelen öğretmenlerimizi TDAV’ın tahsis ettiği yerlerde, öğrencilerimizi ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün uygun gördüğü seçilmiş ailelerde misafir edeceğiz. Şölen süresince, misafir grupların Türkiye’yi ve İstanbul’u tanımalarının temini için, tarihî ve kültürel zenginliklerimizi sergileyecek etkinlikleri yine TDAV üstlenecek, her yıl olduğu gibi, bu yıl da tarihî mirasımızı öğretecek bir program düzenleyeceğiz.

TDAV’ın misafiri olan öğretmenler rehberleriyle İstanbul’u gezerken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İlk-ortaokullarında konuk edilen çocuklar da, konuk oldukları ailelerle, İstanbul’un müze, saray, cami, alışveriş ve eğlence merkezlerini gezecekler, böylece Türkiye’yi ve Türk insanını, Türk tarihini en iyi şekilde tanıma imkânı bulacaklar.

Tüm gönül dostlarımız davetlidir.

TÜRK DÜNYASI ARAŞTIRMALARI VAKFI

***

21. TÜRK DÜNYASI ÇOCUK ŞÖLENİ’NE ÇEKİLEN MESAJ

Sayın Közhan TURAN

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı olarak, düzenlediğiniz 21. Türk Dünyası Çocuk Şöleni’ne davetinizden dolayı yürekten teşekkür ederim. Türklüğün Birliği yolunda atılan en kalıcı, en etkili, en inşa edici, en ulvi ve milli olduğuna inandığım “Türk Dünyası Çocuk Şöleni”ne çok arzu etmeme rağmen, bu güne kadar bir türlü katılamadığım için üzgünüm, mahcubum.

Türk Çocuklarını, asil bir sorumluluk duygusu ve yüksek bir fedakarlıkla dünyanın dört bir yanından getirip İstanbul’da toplayarak birbirleriyle kucaklaştırmak, tanıştırmak ve bayram havası içinde ruhlarını kaynaştırmak ne mübarek bir hizmettir.

“Milli Ülkümüze” yaptığı bu eşsiz hizmetlerden dolayı Türk Dünyası Vakfı’nı; başta Genel Başkan Közhan Turan ve Saadet Pınar Yıldırım olmak üzere bütün yöneticilerini ve destek olanları hayranlıkla tebrik ediyor, muhabbetle selamlıyor, saygılarımı sunuyorum. Sizlerden Allah razı olsun. Gücünüze güç katsın.

Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin.

25 Mayıs 2015

Sadi SOMUNCUOĞLU

Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanı

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.