Ankara’da Azerbaycan’ın ünlü şairi Ahmet Cevat’ın heykeli açıldı

Azerbaycan Milli Marşı ile "Çırpınırdı Karadeniz" türküsünün söz yazarı, Türk dünyasının ünlü şairlerinden Ahmet Cevat, doğumunun 130. yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinliklerle anılıyor. Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bulunan Türk Tarih Müzesi ve Parkı'nda Ahmet Cevat'ın heykeli açıldı.


Paylaşın:

Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin önemli isimlerinden şair, çevirmen Ahmet Cevat (1892-1937) için doğumunun 130. yıldönümü nedeniyle Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunan Türk Tarih Müzesi ve Parkında heykel inşa edildi.

5 Mayıs 2022 Perşembe günü Etimesgut Belediye Başkanlığı ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Ahmet Cevat için anma toplantısı ve heykel açılış töreni düzenlendi.

Açılış töreninden önce Türk Tarih Müzesi ve Parkı Konferans Salonunda tertip edilen toplantıda iki ülkenin Milli Marşları seslendirildi. Ardından, Azerbaycan’ın Ankara nezdindeki Büyükelçisi Reşat Memmedov, Milletvekili Aziz Elekberli ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel dinleyicilere hitap ettiler.

Büyükelçi Reşat Memmedov yaptığı konuşmada, büyük şair Ahmet Cevat’ın heykelinin başkentte inşa edilmesinin, yalnız Azerbaycan için değil, bütün Türk dünyası şahsiyetlerine gösterilen saygının bir göstergesi olduğunu ifade etti ve Ahmet Cevat’ın heykeli için Etimesgut Belediye Başkanlığına teşekkür etti.

Azerbaycan Milletvekili Aziz Elekberli, Ahmet Cevat’ın hayatı ve sanatının büyük bir miras ve ebediyete kadar varlığını koruyacak milli bir mektep olduğunu belirtti. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ise, Azerbaycan Milli Marşının ve “Çırpınırdı Karadeniz” türküsünün söz yazarı olan Ahmet Cevat’ın, Azerbaycan’da olduğu gibi Türkiye’de de aynı sevgi ve saygıyla anıldığını ifade etti.

Toplantının sonunda Ankara Üniversitesi öğrencilerinden Elmira Koca tarafından Ahmet Cevat’ın şiirlerinden örnekler seslendirildi.

5 Mayıs 1892 tarihinde Gence’de dünyaya gelen Ahmet Cevat, SSCB lideri Stalin’in başlattığı “Büyük Temizlik” isimli tasfiye harekâtı ve aydın kıyımının kurbanlarından biri oldu. Ahmet Cevat, 1937 yılında Sovyet makamlarınca Türkçülük ve Turancılıkla itham edildi ve 45 yaşında kurşuna dizilerek şehit edildi.

Azerbaycan’ın istiklâl şairi, çevirmen, eğitimci, Prof. Ahmet Cevat’ın heykeli, Etimesgut Belediye Başkanlığına ait Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda çağdaş Kazak edebiyatının kurucularından Abay, dünyaca meşhur Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov, ünlü Özbek şairi Çolpan, Türk dünyasının tanınmış fikir adamı İsmail Gaspıralı gibi önemli tarihi şahsiyetlerin heykelleri ile birlikte ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

Kaynak: https://haberlerankara.com/haber/10180556/etimesgut-turk-tarih-muzesinde-ahmet-cevat-heykeli-acildi (05/05/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar