Ankara’da Nogay ressamın sergisi açıldı

Nogay Türklerinden ünlü ressam ve heykeltıraş Ord. Prof. Dr. Koşali Zarmanbetov’un eserleri, Ankara'da TÜRKSOY’un düzenlediği sergide sanatseverlerin ilgisine sunuldu.


“Altın Atlı” isimli sergi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilâtı (TÜRKSOY) tarafından Rusya Fed. Dağıstan Cumhuriyeti Nogay İlçe Valiliğinin katkılarıyla düzenleniyor. TÜRKSOY Genel Sekreterliği fuayesinde açılan sergide, tanınmış resim ve heykel sanatçısı Ord. Prof. Koşali Zarmanbetov’un Nogay Türklerinin tarihî ve mitolojik karakterlerinden esinlenerek yarattığı sanat eserleri yer alıyor. Sergi, aynı zamanda sanatçı Koşali Zarmanbetov’un Türkiye’de açılan ilk kişisel sergisi oldu. 

“Altın Atlı” isimli serginin açılış törenine TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Etimesgut Belediyesi Başkan Yardımcısı Alaattin Sonat, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Ömer Aktürk, Norveç Nogay Türkleri Dernek Başkanı Nizamettin Demirez ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı katıldı.

 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov

Kaseinov: “Nogay Türkleri Türk dünyasının önemli bir parçasıdır.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, açılış töreninde yaptığı konuşmada, TÜRKSOY’un düzenlediği etkinliklerle, Türk kültürüne, sanatına ve edebiyatına büyük hizmetleri geçen isimlerin ve onların kültürel birikimlerinin tanıtılmasına katkıda bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Bugün ünlü Nogay ressamı ve heykel sanatçısı Koşali Zarmanbetov’un Altın Atlı sergisini açılışını yapıyoruz. Kendisi TÜRKSOY’un birçok etkinliklerine yakından iştirak ederek katkılarda bulunmuştur. 28 Ocak 2022 tarihinde ise, mimarı olduğu ünlü Nogay şairi Kadriya Temirbulatova büstünü Yalova Çiftlikköy Belediyesinde yüksek düzeyde yetkililerin katılımıyla açtığımızı bildirmek isterim.”

Koşali Zarmanbetov’a Abay Madalyası takdim edildi 

Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Nogay sanatçı Koşali Zarmanbetov’a, TÜRKSOY’un 2020 yılında ilan ettiği Abay Kumanbayev yılı anısına hazırlanan madalyayı takdim etti.

Nogay sanatçı Zarmanbetov konuşmasında, Türk halkının bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu, çalışmalarında Türk halklarının zengin kültür mirasından ilham aldığını söyledi. Kendisinin de mensubu olduğu Nogay Türklerinin kültür ve sanatının tanıtılmasına gösterdiği önem vesilesiyle TÜRKSOY’a ve Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a teşekkürlerini ileten Zarmanbetov, Ankara’da kendisini yalnız bırakmayan Türkiye’deki Nogay Türklerine teşekkür etti. 

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’a, Türkiye ve Rusyadaki Nogay Türklerinin kültür ve sanatının tanıtılmasına sağladığı katkılar nedeniyle, Nogay Hacı Kala Vakfı Başkanı Hamza Yılmaz ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardınlaşma Derneği Genel Başkanı Ömer Aktürk tarafından bir teşekkür belgesi takdim edildi.

Sergi esnasında Nogay Türklerinin tanınmış ses ve akordiyon sanatçısı Begali Kuruptursunov ve genç müzisyen Edil Acıbayev tarafından Nogay müziklerinden oluşan bir dinleti sunuldu.

Kaynak: https://www.turksoy.org/tr/news/2022/01/31/unlu-nogay-ressam-ve-heykeltiras-kosali-zarmanbetov-un-altin-atli-sergisi-turksoy-da-acil (31/01/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar