Azerbaycanlı ressamdan zafer konulu pano

Azerbaycan'ın Halk Ressamı ve ünlü fırça ustası Eşref Heybetov, Azerbaycan'ın tarihî topraklarının kurtarılması üzerine savaşın başlangıcından itibaren yarattığı "Karabağ'da Zafer Günü" adlı geniş boyutlu pano eserini tamamladı.


 

panno

Eseri hakkında konuşan sanatçı, her zaman ülkesinin zaferine inandığını ve bu nedenle derhal çok figürlü bir pano yaratmaya başladığını bildirdi: “Bu eserde hepimiz için aziz olan Şuşa’nın bütün sembollerini tasvir ettim. Şuşa’nın kurtarılması Azerbaycan halkının yaralı yüreğine merhem oldu. Burada, panonun merkezinde müziğimizin babası Üzeyir Hacıbeyli ve Karabağ hanının kızı Natevan yer alıyor. Elbette, dağlık Şuşa’nın efsanevî “Har-ı Bülbül” çiçeğini resmetmemek olmazdı. Cesur askerlerimiz sayesinde tarihî zafer kazandık. Tabii ki, Karabağ’ı koruyan halaskâr savaşçıları göstermeden yapamazdım. Diyebilirim ki, bütün kompozisyon alegoriye, metafora ve simgelere dayanıyor, bütün bunlar bana yakındır.”

Prof. Dr. Kübra Aliyeva, sanatçının yeni eserini alkışlayarak Eşref Heybetov’un Azerbaycan için ürettiği eserlerin Vatana ve onun tarihine, tabiatına, kültürüne sevgi aşıladığını bildirdi.

Eşref Heybetov Kimdir?

1951 yılında Bakü’de dünyaya gelen ressam Eşref Heybetov, Azim Azimzade Devlet Ressamlık Yüksekokulu, Tiflis Devlet Ressamlık Akademisi ve Bakü Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim gördü. Pek çok ülkede resimleri sergilendi. Aynı zamanda akademisyen olan sanatçının sanat hakkında yazdığı yazı ve makaleleri yurt içi ve dışında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. Sanatçının eserlerinden bazıları, uluslararası resim kataloglarında yer aldı. Almanya’da yaşayan ressam Eşref Heybetov, UNESCO Ressamlar Federasyonu, eski SSCB ve Rusya Ressamlar Birliği, Rusya Şarkiyatçılar Birliği üyesi ve “Barış Elçisi” uluslararası diplomasının sahibidir.

Ressam Eşref Heybetov

 

Kaynak: https://edebiyyatqazeti.az/news/gundem/6594-azerbaycanli-ressam-veten-muharibesinde-qelebeye-hesr-olunmus-panno-yaradib (08/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.