Bakü’de, Uluslararası Animasyon Festivali düzenlendi

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ANİMAFİLM Uluslararası Animasyon Festivali'nin üçüncüsü, 14-18 Ekim 2020 tarihlerinde çevrim içi ve canlı formatta Azerbaycan'ın Bakü şehrinde düzenlendi.


Azerbaycan

Bakü’de, Uluslararası Animasyon Festivali düzenlendi

Bu yılki ANİMAFİLM Festivalinin hedefi, savaş devrinde çocuklara ve gençlere destek olmak ve bilgilendirmekti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’nın Bakü nezdinde Büyükelçilikleri, Azerbaycan Sinemacılar İttifakı ile Azerbaycan Fransız Enstitüsünün destek ve katkılarıyla düzenlenen festivalde, animasyon ustalık dersleri, açılış ve kapanış merasimleri, uluslararası seçiciler kurulu ile görüşme ve kazananların duyurulduğu etkinlikler yapıldı.

Festivalin açılış merasiminde, Azerbaycan animasyonculuğuna katkıları nedeniyle, yönetmen Hafiz Ekberov, festivalin “Altın Kayık” ödülüne lâyık görüldü.

Festival çerçevesinde, bir önceki ANİMAFİLM’in galibi, Öğrenci Oscar ödülü sahibi, Çek animasyoncu Daria Kascheeva tarafından genç animasyoncular için iki günlük Online Stop-Motion Animasyonu ve Kukla Armatür İskeleti konulu ustalık atölyesi düzenlendi.

Azerbaycan

Festivalin kapanış töreninde ödül alanlar ilan edildi. Kazananlar, Fransa’nın ünlü Uluslararası Annecy Animasyon Festivali seyahati ve değerli fotoğraf makineleri ile ödüllendirildiler.

III ANİMAFİLM Uluslararası Animasyon Festivali  Seçiciler Kurulu aşağıdaki isimlerden oluştu:

Nancy Danney-Phelps (Belçika), Aaron Wood (İngiltere), Olivier Catherin (Fransa), Daria Kashcheeva (Çekya), Zurab Diasamidze (Gürcistan), Mohammed Zare ve Rana Vaezi (İran), Şamil Necefzade ve Oleg Seferaliyev (Azerbaycan).

Azerbaycan

 

Kaynak: (https://www.animafilm.az/?fbclid=IwAR1XybE_1osznWCVhThW5RRCl0j-QMbHAeyA7fJUQTMTZSKpRiyIAtM7jdk , 19/10/2020)

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.