Hive’de Uluslararası Kültür Forumu düzenleniyor

14-15 Eylül 2021 tarihlerinde Özbekistan’ın Hive şehrinde UNESCO’nun desteğiyle “Medeniyetlerin Kavşağında Orta Asya” konulu uluslararası kültür forumu toplanıyor.


Özbekistan’ın tarihî şehri Hive

 

İpek Yolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Hive, surlarla çevrili iç şehir “İçhan Kala” kompleksiyle 1990 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Hive’de uluslararası kültür forumu düzenlenmesi düşüncesi, ilk defa Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından Eylül 2020’de toplanan Birleşmiş Milletler’in 75. Genel Kurulu’nda dile getirildi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in bu teklifi, UNESCO Genel Sekreteri Audrey Azoulay tarafından desteklenerek kabul edildi. Hive’de düzenlenecek kültür forumu, UNESCO’nun başlattığı ve İpek Yolları üzerinden kültürler arası diyalog, sosyal uyum, işbirliği ve sürdürülebilir barışın teşvik edilmesini amaçlayan İpek Yolu Platformu girişiminin bir parçası olarak planlandı.

UNESCO’nun Sosyal ve Beşerî Bilimler Programı tarafından desteklenen “Medeniyetlerin Kavşağında Orta Asya” Kültür Forumu (Cultural Forum ‘Central Asia at the Crossroads of Civilizations’), Özbekistan Cumhurbaşkanlığının himayesinde organize edilecek.

Forum çerçevesinde değişik alanlarda düzenlenecek toplantı ve oturumlara 46 ülkeden 350’den çok uzman kişinin katılması bekleniyor.

Öte yandan, 13-21 Eylül 2021 tarihlerinde Taşkent, Hive ve Nukus şehirlerinde Kültürel Miras Haftası düzenlenecek. Etkinlik dahilinde, “Özbekistan’ın Kültürel Mirası: Yeni Rönesansın Temeli” konulu beşinci kongre toplantısı gerçekleştirilecek.

Kaynak: Özbəkistanda UNESCO-nun iştirakı ilə beynəlxalq forum və mədəni irs həftəsi keçiriləcək (10/09/2021)

http://sscc.com.co/Cultural%20forum%20in%20Khiva%20with%20UNESCO.html

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar