Hocalı Soykırımı için çevrim içi veri tabanı

Azerbaycan'da başlatılan "Hocalı İçin Adalet" uluslararası kampanyası çerçevesinde Haydar Aliyev Fonu'nun desteğiyle, web ortamında İngilizce veri tabanı hazırlandı. Söz konusu web sitesi "www.khojalytoday.com" adresinde yayımlanmaya başladı.


 

Karabağ Savaşı sırasında, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından sivil insanların topluca katledilmesini ifade eden “Hocalı Katliamı” hakkındaki gerçeklerin tüm dünyaya duyurulması için “www.khojalytoday.com” web sitesinde dijital veri tabanı hazırlandı.

Web sitesinin “Hocalı Dünya Basınında” bölümünde, facianın gerçekleştiği tarihlerde dünya basınında yayımlanmış haberlere yer veriliyor.

Sitenin “Kaynaklar” bölümünde, konu hakkında çekilmiş video kayıtları ve belgesel filmlerin yanı sıra, katliamı konu alan, yerli ve yabancı araştırmacıların kaleme aldıkları kitaplar, makaleler, yabancı muhabirlerin çektikleri ve Ermenistan silahlı kuvvetlerince işlenen cinayetleri tasvir eden fotoğraflar, katliam sırasında yaşanan olayların şahidi olmuş kişilerin tanıklıkları ve soykırım konusunda imzalanmış uluslararası sözleşme ve belgeler yer alıyor.

Öte yandan, web sitesinin “Uluslararası Destek” bölümünde Hocalı’da yaşananları soykırım olarak kabul eden ülkelere ve Hocalı soykırımı kurbanlarının anısına dikilen anıtlara ayrıca yer veriliyor.

Web sitesine bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Kaynak: Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə hazırlanan www.khojalytoday.com akademik resurs bazasının təqdimatı olub

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.