İran’ın Türk bölgesinden beş şehir, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na başvurdu

İran’ın otuz bir eyaletinden biri olan ve Türklerin en yoğun yaşadığı Doğu Azerbaycan eyaletinden beş şehrin, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Programına katılması için başvuruda bulunulduğu açıklandı.


 

Doğu Azerbaycan eyaleti Kültür ve İslâmî Eğitim Kurumu başkanı Seyid Kasım Nazimi’nin verdiği bilgiye göre, eyalete ait beş şehir, kültür ve güzel sanatlar alanında yaratıcı şehirler programına katılmak üzere takdim edildi. Ayrıca, iki şehrin daha bu program kapsamına alınmaya değer olduğu bildirildi.

Çevrim içi formatta yapılan başvurunun ilk aşamasında, Doğu Azerbaycan eyaletinden, müzik alanında Miyane, edebiyat alanında Tebriz ve Şebister, tiyatro alanında Eher, zanaat ve halk sanatları alanında ise Kuzekunan şehirleri, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı programına aday gösterildi.

UNESCO tarafından 2004 yılında oluşturulan Yaratıcı Şehirler Ağı programı (Creative Cities Network), son yıllarda tüm dünyada her geçen gün yerel yönetimlerin dikkatini çekiyor. Program çerçevesinde, dünyanın farklı bölgelerinden, değişik gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirler, yaratıcı endüstriler sahasında faaliyetler düzenlemek üzere ortak girişimler kurabiliyor. Yakın zamanda, Türkiye’den Gaziantep, Hatay ile Afyonkarahisar (Gastronomi), İstanbul (Tasarım), Kütahya (Zanaat ve Halk Sanatları) ve Kırşehir (Müzik), Yaratıcı Şehirler Ağına katılmıştı.

Kaynak: https://www.gunaz.tv/az/new/serqi-azerbaycanin-bes-seheri-medeniyyet-ve-incesenet-sahesinde-yaradici-seherler-siyahisina-salinmaq-ucun-teqdim-olunub-1619601667 (28/04/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar