Kazak gazeteci: “Burada Hocalı faciasını bilmeyenler var”

Kazakistan Gazeteciler Birliği üyesi Nasiha Kumarkızı, ülkesinde Azerbaycan'ın gerçeklerinden haberi olmayan insanların olduğunu, Karabağ'daki 44 günlük savaş sırasında Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan'dan devlet seviyesinde destek görmediğini belirterek "Birleşmenin vakti gelmiştir" dedi.


 

Gazeteci Nasiha Kumarkızı

 

Kazakistan’ın tanınmış gazetecisi Nasiha Kumarkızı, Avrupa ve Bağımsız Devletler Toplululuğu ülkeleri ile Rusya’da üç dilde (Türkçe, Rusça ve İngilizce) yayımlanan “Azerbaycan Dünyası” dergisinin Kazakistan temsilciliğini yürütüyor.

Kumarkızı, Azerbaycan merkezli “Sherg.az” web sitesinin sorularını cevapladı.

Kazak gazeteci, Ermenilerin küçük Zehra’yı ve ninesini öldürdüklerini duyduktan sonra Karabağ konusu ile daha çok ilgilenmeye başladığını bildirerek, “Ruhumda her şey alt üst oldu. Küçük kız hakkında şiirler yazıp Azerbaycan’daki haber sitelerine gönderdim.” dedi.

44  gün süren Karabağ Savaşına, Kazak toplumu ve hükümetinin nasıl yaklaştığı sorusuna, Kumarkızı şöyle cevap verdi:

“Ne yazık ki, Azerbaycan’ın faciasını, Hocalı katliamını bilmeyenler var…

Ben bu olay hakkında bir etkinlik düzenlemiş, video ve fotoğraflar sergilemiştim. Savaş sırasında facebookta çok aktiftim. Hatta, yedi kez engellendim. Maalesef, ne Kırgızistan, ne Kazakistan ne de Özbekistan’dan devlet seviyesinde gerekli desteği alamadım. Konuyu hükümetimize bildirdim. Böylece, iki hafta sonra Devlet Başkanımız Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkan İlham Aliyev’e destek mesajı gönderdi.

Kanaatimce, Türkçe konuşan bütün ülkelerin birleşmesinin vakti gelmiştir. Türk dünyası, yeryüzünde barışa sadık kalan kudretli bir güç. Perspektiflerin çok büyük olduğunu dikkate alırsak, her şeyin iyi olacağına inanıyorum.”

 

Kaynak: https://sherg.az/x%C9%99b%C9%99r/158344 (08/04/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.