Kıbrıs’ta Hocalı Soykırımı için uluslararası konferans

Hocalı Katliamının otuzuncu yılı dolayısıyla, Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından 26 Şubat 2022 günü KKTC'nin Girne şehrinde uluslararası konferans tertip ediliyor.


26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında sivil insanlara karşı Ermeni çetelerin yaptıkları Hocalı Katliamının otuzuncu yılı sebebiyle dünyanın çeşitli ülkelerinde etkinlikler düzenleniyor.

Bu etkinliklerden biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirilecek. KKTC’de faaliyet gösteren Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından Hocalı Soykırımı şehitlerinin anılması amacıyla çeşitli kuruluşların desteğiyle uluslararası konferans düzenlenecek. 26 Şubat 2022 günü Girne Amerikan Üniversitesinin Kongre Merkezinde düzenlenecek konferans saat 18.00’de başlayacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın açılış konuşmasını yapacağı konferansa Azerbaycan’dan milletvekilleri ile sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir heyetin katılacağı bildirildi.

Öte yandan, Azerbaycan’dan katılacak konuk heyetin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliğinin güçlenmesi amacıyla çeşitli temaslarda bulunacağı, bu arada Savaş Müzesi, Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Açık Hava Harp Müzesi’ni ziyaret edeceği belirtildi.

 

Kaynak: https://giynikgazetesi.com/azerbaycan-kibris-dostluk-cemiyeti-uluslararasi-konferans-duzenliyor/ (22/02/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar