KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz’un 47’nci yılında İstanbul’da

"Türkiye’siz anayasal, siyasî, ekonomik bakımdan varlığımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Onun için Türkiye’nin garantörlüğüne, teminatına, gölgesine muhakkak ki çok ihtiyacımız vardır.”


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Türkiye, güvenliğimiz için çok önemlidir, Türkiye’siz var olamayız.

“Türkiye’siz anayasal, siyasî, ekonomik bakımdan varlığımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Onun için Türkiye’nin garantörlüğüne, teminatına, gölgesine muhakkak ki çok ihtiyacımız vardır.” açıklamalarında bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47’nci yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin İstanbul Şubesi tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu himayelerinde Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen resepsiyona katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, resepsiyonda yaptığı konuşmada tarihî süreçte Kıbrıs Türklerinin yaşadığı zorluklara rağmen hiçbir zaman umutlarını kaybetmediklerini söyleyerek:

“Kıbrıslı Türkler şehit edildi. Evlerinde otururlarken alıp götürüldüler, kurşuna dizildiler. İki kez soykırımdan geçtik. Kıbrıslı Türkler, yalnızlık içerisinde; ama hiçbir zaman umutlarını kaybetmeden: ‘Acaba Türkiye ne zaman geri dönecek?’ diye hep Toroslara baktılar.” ifadelerine yer verdi.

Sayın Tatar, 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmek için adaya ayak basmasıyla Kıbrıs Adası’nda iki devletliliğin temellerinin atıldığını ifade etti.

Sonraki yıllarda yıllarca süren federasyon görüşmelerine de değinen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar:

Bu federasyon görüşmelerinde hiçbir zaman Kıbrıslı Rumların Kıbrıs’ta, Kıbrıslı Türklerle adil bir paylaşım, kalıcı bir çözüm ve dolayısıyla adaletli bir anlaşma için iyi niyetli olmadıklarını, her vesileyle gördük.” ifadeleriyle Rumların uzlaşmaz tutumlarına vurgu yaparak:

“En sonlarında da bildiğiniz gibi Annan Planı… Bize: ‘Evet, deyin. Dünyaya bağlanacaksınız, ambargo ve izolâsyonların hepsi kalkacak.’ dediler; ama verdikleri sözleri, hiçbir zaman tutmadılar. Hukuksuzluğun en büyüğünü yaptılar ve tek taraflı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Avrupa Birliği’ne aldılar. Hâlbuki Kıbrıs kuruluş anlaşmaları, açık ve net: ‘Türkiye ve Yunanistan’ın birlikte üye olmadıkları herhangi bir uluslararası kuruma veya kuruluşa, Kıbrıs üye olamaz.’ diyor.  Dolayısıyla Türkiye mademki Avrupa Birliği’nin bir üyesi değildir, nasıl oluyor da Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan’ın da üye olduğu Avrupa Birliği’ne üye yapılıyor?” ifadelerine yer verdi.

Kıbrıs’ta verdikleri mücâdelelerde Türkiye Cumhuriyeti’nin öneminin de altını çizen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

“Kıbrıs’tan baktığımızda Türkiye güvenliğimiz için çok önemlidir. Türkiye’siz var olamayız, güvenlik içerisinde yaşayamayız. Dolayısıyla anayasal, siyasî, ekonomik bakımdan varlığımızı sürdürebilmemiz mümkün değildir. Onun için Türkiye’nin garantörlüğüne, teminatına, gölgesine muhakkak ki çok ihtiyacımız vardır. Gelişen ve değeri yükselen Mavi Vatan, Türkiye ve Kıbrıs için çok önemlidir.” açıklamalarında bulundu.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 47’nci yıl dönümü dolayısıyla 3 Ağustos’ta verilen resepsiyona, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Kıbrıs Türk Kültür Derneği’nin İstanbul Şubesi Başkanı Zehra Bilge Eray, Kıbrıs gazileri ve davetliler katıldı.

 

 

Yazar

Yeliz Şenyerli

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar