Macaristan ve Kırgızistan’dan iş birliği kararı

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ile ikili görüşmeler yaptı.


Kırgızistan Macaristan

Macaristan ve Kırgızistan’dan iş birliği kararı

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın servisi, iki Dışişleri Bakanı’nın toplantısının, Aydarbekov’un Macaristan’a yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde yer aldığını bildirdi.

Toplantıda Kırgız tarafı, Macar hükûmetine sağlanan insani yardım için şükranlarını dile getirdi ve daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasının yanı sıra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un bu yıl düzenleyeceği Macaristan ziyareti aracılığıyla Kırgızistan-Macaristan iş birliğinin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi konularını da tartıştı.

Bu nedenle, her iki taraf da Kırgız liderinin yaklaşmakta olan ziyaretini göz önünde bulundurarak şu sıralar ele alınan diğer belgelerin taslak anlaşmalarını ayrıntılı olarak inceledi.

Cengiz Aydarbekov, “Kırgızistan, Macaristan’ı uluslararası arenada önemli ve güvenilir bir ortak olarak görüyor. Macaristan’ın Kırgızistan’daki diplomatik misyonunun açılması ve Kırgızistan’a korona virüsüyle mücadelede insani yardımın bir parçası olarak Bişkek’e çalışma ziyaretiniz, tarafların açıklık ve samimiyet ruhu içinde ikili ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiğini doğrulamaktadır,” sözleriyle olumlu düşüncelerini dile getirdi.

Her iki bakan da ticaret, ekonomik ve yatırım iş birliği çalışmalarını yoğunlaştırmayı kabul etti.

İkili görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanları Cengiz Aynabekov ve Péter Szijjartó, medya temsilcileri için ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjartó, daha önce Türkiye ve Türk dünyası için yaptığı çeşitli olumlu görüşmeler ve toplantılarla adını sık sık duyurmuştu. Türk Konseyinin ortak yatırım fonu kurma kararı aldığını açıklayan bakan, Macaristan’ın da bu fona katılacağını açıklamıştı. Avrupa Birliğine ise sığınmacılar konusunda Türkiye’ye söz verdiği 6 milyar avroyu bir an önce ödeme çağrısı yapan Szijjartó, Macaristan’ın Türkiye’ye dostluğunu ve desteğini göstermişti. Kendilerine “Attila’nın torunları” da diyen, Avrupa’daki dost ve kardeş ülkelerden biri olan Macaristan ve Orta Asya Türklüğünün temsilcilerinden Kırgızistan’ın ikili ilişkilerinin gelişmesi, Türk dünyası adına son derece olumlu ve sevindirici bir haber.

Kaynak: (http://en.kabar.kg/news/kyrgyzstan-hungary-to-boost-trade-economic-and-investment-cooperation/, 19.09.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar