24.07.2021

Türkiye Millet Meclisi’nin ve millî egemenliğin 100. yılında Türkiye (1920-2020)

Yazar Elif Yavaş bu yazısında, 100. yılını kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının, bayram olma sürecini tarihi boyutlarıyla ele alıyor.


Millî idare, Türklük bilinci, Anadolu sevdası, vatan bilinci, istiklâl ve hilâl sevdası, bayrak aşkı, cesurluk ve metanet gibi şuursal konularda millî egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden asla taviz vermeyen bir ülkedir Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti Devleti her ne kadar 1923 yılında kurulsa da millet meclisimizin temelleri 1920 yılında atılmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Atamız bu bayramı sadece Türk çocuklarına değil aslında tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Özellikle çocuk yaş grubu bu özel günde merakla “23 Nisan ne zaman bayram ilân edildi? Nasıl bayram oldu?” sorusuna yanıt aramaktadır

23 Nisan’ın Türkiye’de “ulusal bayram” olarak kabul edilmesinin nedeni, 1920’de o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olmasıdır. O süreçte milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara’ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri Atatürk’ün Ankara’da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış; yine Atatürk’ün 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açılmıştır. O günkü ilk toplantıya seçilen 337 milletvekilinden sadece 115’i katılabilmiştir.

Peki, 23 Nisan nasıl bayram oldu?

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğinin ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979’da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Her yıl dünya çocuklarını ellerinde kendi ülke bayrakları ve dillerinde çocuk şarkılarıyla şenlenen çocuk bayramı etkinliklerini ve kutlamaları devlet kanalımız TRT ekranlarından seyretmekteyiz. 1920’den 2020’ye tam 100 yıl geçti aradan. Dile kolay, tam bir asırlık zaman dilimi. Bu yıl tüm insanlık korona virüsü salgınıyla çetin bir mücadele vermektedir. Aralık 2019’da Çin’de belirip tüm dünyaya bulaşan bir virüsle mücadele edilmekte. Türkiye’de de karantina tatili, sağlık tedbirleri neticesinde 30 Nisan 2020 Perşembe tarihine dek uzatıldı. Bu sene çocuk bayramı bu kez gösterilerle canlandırılamasa da dilindeki şiiriyle her çocuğumuzun bayramı yeşerecektir. Çocuklarımız 23 Nisan 2020 tarihinde de her yıl olduğu gibi o gün kendi bayramlarını kutlayacaklar ve diğer yıllara nazaran bu yıl evlerindeki pencerelerinden dünyaya haykıracaklardır.

Millî egemenliğimizden, sevincimizden, sağlığımızdan, mutluluğumuzdan, çocuk sevgimizden asla taviz veremeyeceğimiz şu zor günlerimizde sıhhatli nefes alabildiğimiz her günümüz ve günün her saniyesi bayramdır bize.

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu özel tarih, yaşı ilerlese de içindeki çocuğu asla öldürmeyen yetişkinlerimize de bayramdır. Türkiye Millet Meclisi’nin ve Millî Egemenliğimizin 100. yılında bu güzel bayramımız herkese kutlu olsun. Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bu kutsal günümüzü en güzel hayallerle renklendirelim. 1920’den 2020’ye uzanan barış ve kardeşlik köprüsü, yüzyıllarca zirvede kalsın. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm dünya çocuklarına, yüreği hep saf ve çocuk kalanlara kutlu / mutlu / umutlu olsun. Bayramımızın 100. yılı tarih sayfalarında var olsun.

Yazar

Elif Yavaş

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.