Moskova'da Genceli Nizâmî hakkında milletlerarası toplantı düzenlendi - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Moskova’da Genceli Nizâmî hakkında milletlerarası toplantı düzenlendi

Azerbaycan şairi Genceli Nizâmî, 880. yıldönümü dolayısıyla 16 Şubat 2021 tarihinde Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da Milletler Evi’nde düzenlenen bir toplantı ile anıldı.

18 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

Mehmed Emin Resulzade Meclisi ve Bakülüler Kültür ve Eğitim Kulubünün girişimleriyle düzenlenen toplantıya, Azerbaycan ve Rus bilim insanları, edebiyat araştırmacıları ile Rusya’daki Azerbaycan diplomatik temsilcileri katıldılar.

Ayrıca, toplantıya İstanbul’dan İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Cengiz Hacıyev ile Bakü’den Azerbaycan Yazmalar Enstitüsü Müdürü, edebiyat tarihçisi Teymur Kerimli video bağlantı ile iştirak ettiler.

Toplantıda konuşan Mehmed Emin Resulzade Meclisi başkanı Fuzuli Ferecov, Genceli Nizâmî sanatının bütün Azerbaycanlılar için manevi bir gıda olduğunu belirterek, “2021 yılının Azerbaycan’da Nizâmî Yılı ilan edilmesi nedeniyle, Rusya’da faaliyet gösteren diaspora teşkilatı olarak biz de dâhi şairin hayat ve sanatını, onun dünya edebiyatına yaptığı katkıları ortaya koyan etkinliklere başladık.” dedi.

Toplantıda söz alan konuşmacılar, Genceli Nizâmî’nin dünya edebiyatına bahşettiği eserlerden bahsederek, şairin eserlerinde dile getirdiği beşerî problemlerin bugün de güncelliğini koruduğunu belirttiler.

Kaynak: Moskva Millətlər Evində Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi qeyd olunub (17/02/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları