Muammer Sun’un ardından

Ülkemizin tanınmış bestekâr ve söz yazarlarından ve Türkiye'de müzik eğitiminin gelişmesine pek çok katkıda bulunan Muammer Sun vefat etti.


Paylaşın:

Bir nesil nasıl mı yetiştirilir? Kaynaklarından nasıl mı beslenir? Biz bunların hepsini bugün dünyasını değiştiren Muammer Sun’dan öğrendik. İlkokulda onun hazırladığı kitaplarla müzik evrenine girdik. TRT’den dinlediğimiz, Türkçemizi en güzel şekilde kullandığı çocuk şarkıları ile büyüdük. “Türkçe ağzımda annemin ak sütü gibidir.” diyen Beyatlı gibi onun yazdığı besteler de kulağımızda annemizin sıcacık sesi gibiydi. Hâlâ da öyle, nesilden nesile ulaşmaya devam edecek bu şarkılar. Gençliğimizde de bizimleydi. “Biz Atatürk Gençleriyiz” bestesiyle ve daha niceleriyle bu toprakların sesini, nefesini her daim hatırlatacak. “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” filmlerindeki besteleriyle bir kuşağa kurtuluşun ne olduğunu tekrar hatırlattı bir daha unutmamacasına…

Türkiye’de yüzlerce çocuk ve gençlik korosu kuran profesyonel, amatör ve genel müzik eğitimi alanında birçok kitap yazan Sun, yazdığı eserlerle müzik eğitiminde önemli bir isim haline gelmişti. Ahmet Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar, Mithat Fenmen, Muzaffer Sarısözen, Ruşen Kam gibi ülkemizin çok değerli hocalarından aldığı bu kaynağı her zerresiyle ülkesine sundu. Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği sırasında, Çocuk ve Gençlik Koroları Yönetmeliği’ni hazırlaması ise pek çok çocuk ve gençlik korosunun temelini oluşturmasına ve geliştirmesine sebep oldu.

Meydana getirdiği tüm eserlerle görevim artık tamam dercesine bugün 88 yaşında göç eyledi. Muammer Sun, mirasların en güzellerini bu memleketin çocuklarına ve gençlerine bıraktı. Ülkemden bir âlim daha göçtü.

Yeni durağı Cennet olsun. Muammer Sun’a rahmetle…

Yazar

Zübeyde Gökçen Süer

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar