Rus Basını İNFOTEKA 24 Azerbaycan’a desteği «Terörizm» olarak değerlendirdi

Tatar gazetesi ‘Türk Bakışı’ (Тюркский взгляд) Azerbaycan’a destek verdi. Azerbaycan’a destek veren Tatar Türkleri, Rus basınında terörist olmakla suçlandı.


Türk Bakışı Gazetesi

Tatar gazetesi ‘Türk Bakışı’ (Тюркский взгляд) Azerbaycan’a destek verdi. Gazetenin baş sayfasında Tatarca ‘Azerbaycan, kardeşlerimiz! Yüreklerimiz sizinle’ ve Rusça ‘Azerbaycan, kalbimiz seninle’ ifadelerine yer verildi. Ermeniler tarafından işgal edilen topraklarında, işgalci ve müzakere bozucu Ermenilere karşı mücadele eden Azerbaycan’a destek veren Tatarlar, Rus basınında terörist olmakla suçlandı.

‘Türk Bakışı’ gazetesi. Üstte:Tatarca ‘Azerbaycan, Kardeşlerimiz! Yüreklerimiz sizinle’. Altta:Rusça ‘Azerbaycan, kalbimiz seninle’

Gazetenin haberi, Rus haber sitesi İnfoteka 24’te ‘Türk Bakışı Gazetesi Azerbaycan’a destek verdi: Pantürkistler hala Rusya’da mı?’ başlığıyla verildi. Azerbaycan’ın haklı mücadelesini ‘Azerbaycan’ın Artsah’a olan saldırısı’ olarak değerlendiren gazete, Türkiye’nin pantürkistleri desteklediğini ve temsilcilerinin Rusya’ya girdiğini yazdı. Dağlık Karabağ’da Ermeniler tarafında katledilen masum sivilleri görmezden gelen Rus basını, saldırı, tecavüz manasına gelen Rusça ‘agresiya’ kelimesini Azerbaycan için kullandı.

Rusya’nın pantürkistlerinin Azerbaycan üzerinden terörizme destek verdiğini kaydeden Rus haber sitesi, “Rusya Federasyonu Dış İstihbarat Servisi Başkanı, Rusya üst düzey yetkilileri ve siyasetçileri birçok kez Türk yanlısı terörist grupların temsilcilerinin Azerbaycan’ın yanında çatışmlara katıldıklarını ifade etti. Bu şartlar altında, terörizme destek veren ve haklı gösteren ‘Azerbaycan kalbimiz seninle’ ifadesi, Rusya Federastonu’nda, bilindiği gibi cezai sorumluluk taşır” dedi. Rus makamlarını ve kolluk kuvvetlerini ‘Türk Bakışı’ gazetesini ve gazetenin okuyucularını takip etme’ye çağırdı.

İnfoteka 24, Dağlık Karabağ’da Ermenilerin işlediği hukuk ve insanlık suçunu gözardı ederek, masum bir halkın yanında duran Tatar gazetesini terörist göstererek ve cezai istemde bulunarak açıkça ırkçılık yapmakta ve Türkiye’yi de kışkırtıcı göstermektedir.

Daha önce yine Rus haber siteleri olan Lenta.ru ve gazeta.ru’nun 3.10.2020 haberlerinde Dağlık Karabağ’ın tarihi ile ilgili yanlış bilgiler yayımlanmıştı.

Kaynak: (https://infoteka24.ru/2020/10/29/73629/, 29/10/2020)

Yazar

Güntülü Yıldırım

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.