Suat Turgut’un masalları Gagavuz Televizyonunda yayımlanıyor

Çocuk yazarı ve antropolog Suat Turgut'un kaleme aldığı masallar, Gagavuz Radyo Televizyonu ekranlarında yayımlanmak üzere çizgi film olarak hazırlandı. Hazırlanan çizgi filmlerin yakında Gagavuz Türkçesinde yayımlanacağı bildirildi.


Paylaşın:

 

 

Moldova’ya bağlı Gagauzya Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’tan yayın yapan Gagauz Radyo Televizyonu (GRT), yazar Suat Turgut’un Türkiye Türkçesinde yazdığı Türkçe masalları, Gagauz Türkçesine aktararak çizgi film hâlinde yayımlayacak. Böylece Türkçenin kolları içerisinde aynı grup içinde yer alan iki kardeş dili, birbiriyle daha sıkı etkileşim içine girme imkânına kavuşmuş olacak.

Türkçenin Oğuz Grubu içinde yer alan Gagauz Türkçesi, aynı gruptan olması sebebiyle Türkiye Türkçesi ile oldukça benzer ve kolay anlaşılmaktadır. Bu benzer dil ve sözcük varlığı da Gagauz Yeri ile Türkiye’yi birbirine yakınlaştırmakta, kültür, sanat, edebiyat ve sosyal anlamda Türkleri bütünleştirmektedir.

“Dünyayı Güzelleştirecek Masallar” başlığıyla yayımlanacak çizgi filmler için GRT bünyesinde uzun süredir hazırlık çalışmaları yapıldı. Suat Turgut’un yazdığı ve doğruluk, birlik, mutluluk, saygı, sevgi, dayanışma gibi kavramları temel alan masallar, Gagauz Türkçesine aktarılarak çizgi film hâline getirildi. Çalışmaların devam ettiği ve çizgi filmlerin yakında Gagauz Radyo Televizyonu ekranlarında yayımlanacağı bildirildi.

Suat Turgut, Prof. Dr. Aziz Sancar ile.

Gagauz Radyo Televizyonu, yazar Suat Turgut’un konu ile ilgili mesajını yayımladı. Masallarının Moldova’da film olarak yayımlanacak olmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirten Suat Turgut, şu ifadelere yer verdi: “Size şunu hatırlatmak isterim. Biz, tarihi on binlerce yıl öncesine dayanan büyük Türk milletiyiz. Biz öz kardeşiz, kanımız canımız bir. En önemlisi hatırlamamız gerekenler: Bir ağaç kökleriyle vardır. Kökü olmayan bir ağacın dalı da olmaz. Dolayısıyla tarih bilincimiz olmalı. Geçmişimizi bilmeliyiz. Çünkü tarih şudur; geçmişin geleceğe haykırışıdır. Tarih diyor ki bize, ders al. Eğer almazsan aynı acıları bir daha yaşarsın. Atatürk’ün güzel bir sözü var. Diyor ki, ‘Millî benliğini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur.’ Bu nedenle, çocuklarımıza değerlerimizi aktarmalıyız. Çünkü her millet yeni kuşaklarla bir daha doğar. Biz sahip olduğumuz değerleri çocuklarımıza aktardığımız kadarıyla varlığımızı sürdürebileceğiz.”

Gagauz Türkçesinde yayın yapan tek radyo televizyon kuruluşu olan GRT’nin yayınları, Gagauz bölgesi, Moldova ve Ukrayna’nın yanı sıra, 2018 yılında TRT ile yapılan işbirliği anlaşmasıyla Türksat 3A uydusu üzerinden Türkiye’de de izlenebiliyor.

Kaynak:

“Dünneyi gözelleştirecek masallar”: GRT-da tezdä çıkacek gagauzça çizgi filmnar.

(15/03/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar