DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Tatarların İslamiyeti kabul edişinin 1100. yılı kutlanacak

Kazan Tatarları islamiyeti kabul tarihlerini resmi olarak kutlamaya hazırlanıyor.

15 Aralık 2020
Güntülü Yıldırım

 

Kazan Tatarları
Kul Şerif Camisi

Tataristan’ın başkenti Kazan’da Tatarların İslamiyeti kabul edişinin 1100. yılı kutlanacak.

Tatarlar 1000 yıldan fazla süredir İdil-Ural topraklarında yaşamaktadırlar. MS 5. yüzyıla kadar geriye götürülen tarihlerinde, Tatarların ataları idil (Volga) Bulgarlarıdır. Batı Göktürk Kağanlığı’na bağlı Büyük Kubrat Bulgar Devleti’nin yıkılışının ardından İtil Bulgarları kendi devletlerini kurmuşlardır.

922 yılında İslamiyet’i kabul eden Tatarlar, bugün hâlâ aynı inanca mensuplar. Tataristan’da İslamiyet, kültürel bir değer olarak ayrıca bir öneme sahiptir. Tatarlar İslamiyet’i milli değerlerinin bir parçası olarak görmektedirler.

Henüz 1100. yıl faaliyetlerinin ne zaman ve ne şekilde kutlanacağı belirtilmemekle birlikte, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve Rusya Federasyonu başbakanı Mihail Mişustin önerilerini 1 Şubat 2021 tarihine kadar Rusya devlet başkanı Putin’e bildirecekler.

Kaynak: https://ria.ru/20201211/bulgariya-1588781712.html

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları