TÜRK DÜNYASI BİLİM VE KÜLTÜR ŞÖLENİ

TÜRK DÜNYASI BİLİM VE KÜLTÜR ŞÖLENİ Afyonkarahisar, 14-15 Eylül 2013   KURULTAY SONUÇ BİLDİRİSİ Tarih boyunca milletimizin var olma savaşlarına taşıyla, toprağıyla, insanıyla katılan Afyonkarahisar’da Büyük Zaferin 91. Yıldönümünde toplanan kurultayımızca aşağıdaki hususların Büyük Türk Milleti’nin aklıselimine sunulmasına karar verilmiştir. 1- Türk Dünyası geçen yüzyılda insanlık dramları arasında iki mutluluğu da yaşamıştır. Birincisi, 1920’lerde bütün […]


Paylaşın:

TÜRK DÜNYASI BİLİM VE KÜLTÜR ŞÖLENİ

Afyonkarahisar, 14-15 Eylül 2013

 


KURULTAY SONUÇ BİLDİRİSİ

Tarih boyunca milletimizin var olma savaşlarına taşıyla, toprağıyla, insanıyla katılan Afyonkarahisar’da Büyük Zaferin 91. Yıldönümünde toplanan kurultayımızca aşağıdaki hususların Büyük Türk Milleti’nin aklıselimine sunulmasına karar verilmiştir.

1- Türk Dünyası geçen yüzyılda insanlık dramları arasında iki mutluluğu da yaşamıştır.

Birincisi, 1920’lerde bütün mazlum dünyaya bağımsızlık ateşi yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığındaki Büyük Zafer’dir.

İkincisi, 1990’larda Batı Türkistan Türklerinin bağımsızlıklarına kavuşarak yeniden tarih sahnesine çıkmasıdır.

Böylece Türkler, binlerce yıldır anıtlar, yazıtlar ve şaheserlerle üç okyanus arasında yazdıkları destanlara ve yüksek medeniyete yenilerini eklemek sorumluluğunu tekrar yüklenmiştir.

Türk Dünyası değerler dünyasıdır. Yaşadıklarını ve yaptıklarını değerlere dayalı olarak yaşayan ve yapanların adıdır Türk Milleti.

Günümüzde sömürgeci açgözlülüğünün çıkarcı cephesi ile değerlere dayalı insanlığın mücadelesi, dünyanın ve insanlığın geleceğini tehdit edecek boyutlara ulaşmıştır. Bu mücadelede Türk Dünyası’nın safı bellidir.

Yalnız gurur duyulacak işler yapmaya adanmış ve tarih boyunca yaptıklarıyla insanlık onurunu yükseltmiş bir milletin mensupları, bağlandıkları değerleri ve fazilet kurallarını kurumlaştırarak gelecek yolculuğuna devam edecektir.

Bu küresel yolculuğun son haritası iki büyük Türk tarafından çizilmiştir: Gaspıralı İsmail ve Atatürk: “Dilde, fikirde, işte birlik” ve “Yurtta sulh, cihanda sulh.”

2- Türkiye Cumhuriyeti ikinci dünya savaşından sonra dünya Türklüğüne yapılan saldırıların hedefi olmuştur. Önce EOKA ile Kıbrıs Türklüğü, ASALA ile Türk temsilcilikleri, son olarak PKK ile ülke ve millet bütünlüğümüz saldırıya uğramıştır.

Sömürgeciliğin kirli emellerine maşa olan bu insanlık dışı terör çeteleri günümüzde de Türk Milleti’nin insanlığa sunduğu değerlere saldırılarını sürdürmektedir.

Sömürgeciler ve uzantıları zaman zaman yılgınlığa düşmüş, ihanet bağımlısı yapılmış, aidiyet krizine tutulmuş kişi ve kurumların işbirliğinden yararlanmaktadır. Bunların oluşturduğu koalisyonlar Türk Dünyasına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne de kayıplar verdirmektedir.

Kurultayımız açıkça ilan etmektedir ki, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Türkiye Cumhuriyeti anayasasını ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin milli-üniter yapısını bozacak her türlü uygulama yok hükmündedir.

Türk Milleti hukuk dışı yollarla yürütülen süreçlerin hesabını sormaya, kayıpları tazmin ettirmeye ve sorumluların ihanetini ödetmeye her zaman muktedir olmuştur ve gelecekte de olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne savaş kaybetmiş bir devlet, Türk Milleti’ne kayıtsız şartsız teslim olmuş bir millet muamelesi yapılamaz. Bu zihniyette olanlara ihanetleri mutlaka ödettirilecektir.

3- Kurultayımız çalışmalarını bir program dâhilinde bütün Türk Dünyası’nda, İslam Âlemi’nde ve insanlık değerlerine bağlı bütün halklar arasında kurumlaşarak sürdürecektir.

4- Türk Dünyası’nda mevcut olan tarihi eserlerden 35 bin kadarının yok edildiği dikkate alınarak kalanlarının korunmasına büyük bir hassasiyet gösterilmelidir. Yine soydaşlarımızın manevi kültürlerini güçlendirecek ve yaşatacak politikalara önem verilmelidir.

5- Türk Dünyası davasının sürdürülmesinin Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün güçlendirilmesine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Türk Milli varlığına yönelik ırkçı ve bölücü tehdit ve tehlikelere karşı kesin sonuç alıcı tedbirlere acilen başvurulmalıdır.

6- Açıklanan bu hedefleri gerçekleştirebilmek için Türk Dünyası’nın birlik ve bütünlük içinde bulunmasına hayati derecede ihtiyaç olduğuna inanmaktayız. Bu inancı taşıyanların büyük bir sorumlulukla karşı karşıya oldukları açıktır. Gelecek kurultaya bu temel amaca göre belli bölgeler ve belli sektörler için önerilen ekli hususlarda teknik raporların hazırlanarak gelinmesi uygun bulunmuştur.

****************

Afyon Oğuz Boyu, Yörükler, Türkmenler Derneği ile Kırım Tatar Dernekleri Federasyon tarafından düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası  Bilim, Kültür Şöleni  Sempozyumuna katılanlar:


DİVAN HEYETİ

Prof. Dr. Mustafa Kafalı Divan Başkanı
Sadi Somuncuoğlu – Eski Devlet Bakanı/ Milli Düş. Mrk. Gnl.Bşk Divan Başkan Yrd.
Prof. Dr. A.Haluk Çay- Eski Devlet Bakanı Divan Üyesi
Hasan Korkmazcan- Eski TBMM Bşk.Vekili Divan Üyesi
Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı Divan Üyesi
Prof. Dr. Mustafa Erkal-İst. Aydınlar Ocağı Gnl. Bşk. Divan Üyesi
Aykut Edebalı-Edebalı Kültür ve Araştırma Vakfı Bşk Divan Üyesi
Dr. Abdülkadir Sezgin-E. Diyanet İşleri Bşk.lığı Başmüfettişi Divan Üyesi

 

TEBLİĞ SUNANLAR/KONUŞMA YAPANLAR


(Sevgi KAFALI’nın Başkanlığındaki Tertip Komitesi’nin hazırladığı Program)


Işık AHMET (Şehit Dr. Sadık Ahmet’in eşi,  Batı Trakya Türkleri adına,

Ahmet Zeki BULUNÇ,  Eski KKTC Ankara Büyükelçisi, KKTC Türklüğü adına

Prof. Dr. Hanım HALİLOVA, Ebulfeyz Elçibey’in danışman, Kuzey Azerbaycan Türklüğü adına

Güllü KARANFİL,  Gagavuz Türklüğü adına,

Özcan PEHLİVANOĞLU, Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı,  Balkan Türklüğü adına

Prof. Dr. İlber ORTAYLI, Tarihçi, Telekonferans ile

Prof. Dr. Batur Norbay, Kazakistan Özbek Üniversitesi Pedagoji Bl. eski Dekanı

Ahmet MURATLI, Irak Türkmen Cephesi Eski Türkiye Temsilcisi-Irak Türklüğü adına

Sadun KÖPRÜLÜ, Irak Türkmen Cephesi Eski Türkiye Temsilcisi-Irak Türklüğü adına

Abdulkerim AGA, Suriye Demokratik Türkmen Hrk. Bşk. Suriye Türklüğü adına

Mehza BERZİN – Güney Azerbaycan Türlüğü adına,

Dr. Abdülkadir SEZGİN,  Türk Dünyası Dini Hayat

Prof. Dr. Zekeriya KİTAPÇI, Türklük ve İslamiyet

İbrahim METİN, Bölücü faaliyetler ve Türkiye Türklüğü adına

E. Kor. Gn. Erdoğan KARAKUŞ,  BOP’da  İsrail’e Vadedilmiş Topraklar

Bünyamin AKSUNGUR, Türk Dünyası Musikisinden esintiler

Mehza Berzin, Güney Azerbaycan Türklüğü adına

Hüseyin YENİÇERİ, Anadilde eğitim çıkmazı

Edip BAŞER, Türk Dünyası üzerine

Ece TURAL, Avrasya Düşünce Topluluğu adına

Abdullah SOMUNCUOĞLU, Milli Düşünce Mrk. Gençliği adına, Türk Milliyetçiliği

Hicabi KOÇAK, Milli Düşünce Genel Merkezi adına, Destanlarda Türklük

Durhasan KOCA, Türk Boyları Konfederasyonu Gn. Bşk. Türk Dünyasının Meseleleri

Esat KABAKLI, Türk Halk Musikisinden örnekler

Cavit TEBRİZLİ, Azerbaycan Türk Musikisinden ezgiler

Kırım Tatar Folklar Ekibi gösterileri

Afyon Yörükleri Mahalli Halk Oyunları

Mehteran Bölüğünden Tarihi ve Milli Marşlar, Gösteriler

Kurultay’a; E. Ağır Ceza Hâkimlerimizden Kerim Yılmaz ve Osman KAÇMAZ,  Nogay Türkleri Derneği adına Sami NOGAY, akademisyen Azer ASENA,  Milli Düşünce Genel Merkezi yöneticilerinden emekli eğitimci Ömer Ay, Elektrik Mühendisi Hakan PAKSOY,  Tarih Öğretmeni Macit Güngör ve isimlerini tespit edemediğimiz birçok seçkin fikir ve kültür adamı katılmıştır.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar