TÜRK DÜNYASINA SAYGI İLE SUNULUR: KİM BİLİR BU SON YAZIM

              Özdemir HÜRMÜZLÜ 20 Aralık 2014 Bu yazıyı yazmak için bir az bekledim, çünkü yazarlık hayatım boyunca hiç bu kadar kötümser yazı yazdığımı hatırlamıyorum. Bu yazıyı yazmak milli bir görev olduğu inancıyla yola çıkarak, yazma kararını verdim. Zira bugün Kerkük’te neler olduğunu, Türk dünyası ve kamuoyu ile paylaşmanın önemli […]


 

 

 

 

 

 

 

Özdemir HÜRMÜZLÜ 20 Aralık 2014

Bu yazıyı yazmak için bir az bekledim, çünkü yazarlık hayatım boyunca hiç bu kadar kötümser yazı yazdığımı hatırlamıyorum.

Bu yazıyı yazmak milli bir görev olduğu inancıyla yola çıkarak, yazma kararını verdim. Zira bugün Kerkük’te neler olduğunu, Türk dünyası ve kamuoyu ile paylaşmanın önemli olduğu kanaatine vardım.

Irak Parlamento Başkanının Kerkük ziyareti ve Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi arasında Kürt meclis üyeleriyle yaşanan Kerkük kimliği tartışmasının ardından, kentte etnik çatışmanın yeniden alevlenmesine neden oldu. 

Bugün Kerkük’te Kürt gruplar, Kürt bayrağı gününü kutladı. Türkmen ve Kürt öğrencileri arasında çatışma yaşanmasın diye, Kerkük Üniversitesi Rektörlüğü tatil ilan etti. Ama yine de Kürt öğrencileri kararı delip üniversite içinde kutlama yaptı. Bununla yetinmedi, öğrenci yurdunda Arap öğrencileri kışkırtmasının ardından kanlı çatışma yaşandı, çatışmada onlarca öğrenci yaralandı. 

Ama olayın aslı akşam saatlerinde yaşandı. Kürt gruplara bağlı uzun bir konvoy ellerinde Kürt bayrağı ve ağır silahlar olduğu halde rastgele havaya ateş açıtılar. Önce ITC Kerkük İl Başkanlığı önünde, caddeyi kesip havaya binlerce kurşun sıktılar, sonra benim devam ettiğim ITC Genel Başkanlığı önünü kesip, havaya ateş açtılar. 

Hayatım boyunca, Allah’ın verdiği gücü ve Türklüğümden aldığım güce dayanarak hiç korkmadım, hiç umudumu yitirmedim, bu kadar olayların içinde yaşayan bir Türk olarak her gün umutla yatıp, umutla kalktım. Ama ilk kes bugün kendimi güçsüz hissettim. Bu da, akşamdan beri beni çok etkiledi.

Bana ne Türkiye güçlü bir devletti, güçlü bir ordusu vardı, bana ne.

Türk Cumhuriyetleri vardı, Türk dünyası vardı, eğer böyle bir günde bana sahip çıkmıyorsa bana ne…

Allah’tan bugün Türkmen yetkilileri, deyimi yerindeyse çok akıllı bir davranış yaptılar, kendilerini kışkırtmak isteyenlere karşı, milletin soğukkanlı davranmasını istedi ve başardılar. Yoksa bugün Kerkük kan gölüne dönüşürdü?

300 milyon Türk’ün olduğu bir dünyada, Irak Türkmenlerinin bu kadar zayıf ve güçsüz duruma düşmesini gördükçe, kahroluyorum.

Aylarca yazıyor, çiziyoruz, bir millet yok oluyor anlatmaya çalışıyoruz. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Kamuoyunu, zehirli ayakkabı, dolarlı ayakkabı kutusu ve paralel devlet gibi boş meselelerle meşgul etmeye gayret ediyorlar. 

Düşün ki, bir yerde yaşıyorsun, her an ölümle karşı karşıyasın, artık ölüme meydan okuyorsun ve bundan sonra yazı yazıyorsam, demek ki çok güçlüyüm, ama bugün bu güçsüz duruma düşünce 7 bin yıla sahip olan bir millete asla yakıştıramadım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.