Türkiye’den Özbekistana “suni tohumlama”eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli 4 Türk uzman Özbekistan’ın çeşitli vilayetlerinden 33 veterinere "suni tohumlama ve soy kütüğü mevzuatı" semineri düzenledi.


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli 4 Türk uzman Özbekistan’ın çeşitli vilayetlerinden 33 veterinere “suni tohumlama ve soy kütüğü mevzuatı” semineri düzenledi.

Özbekistan’ın güneyindeki Kaşkaderya vilayetinde düzenlenen seminerde Özbek Türkü katılımcılara suni tohumlama ve soy kütüğü mevzuatı ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Törene katılan Özbekistan Devlet Veterinerlik ve Hayvancılık Geliştirme Komitesi Başkanı Bahram Narkabulov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, TİKA Taşkent Programı Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, Özbek Türkü veterinerlere katılım sertifikalarını verdi.

Törende konuşan Büyükelçi Er, son dönemde Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ve taraflar arasında somut projelerin arttığını belirterek, “Genç, eğitimli ve dinamik nüfusuyla, doğal kaynakları ve beşeri sermayesiyle büyük bir potansiyele haiz kardeş Özbekistan’a içinden geçmekte olduğu bu önemli dönüşüm sürecinde karşılıklı fayda temelinde elimizden gelen tüm imkanları seferber etmek istiyoruz.” dedi. TİKA ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın beraber gerçekleştirdiği bu seminerler sayesinde Türkiye ve Orta Asya Türk dünyası arasındaki ilişkiler günden güne artmaktadır.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-uzmanlar-ozbek-veterinerlere-suni-tohumlama-egitimi-verdi/1653881 24/11/2019

Yazar

Oğuzhan Kaycıoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.