Ünlü kemançe ustası İmamyar Hasanov'dan Hocalı bestesi - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Ünlü kemançe ustası İmamyar Hasanov’dan Hocalı bestesi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Azerbaycan’ın ünlü kemançe icracısı İmamyar Hasanov’un, Hocalı soykırımı kurbanlarının hâtırasına ithaf ettiği yeni bestesi sosyal medya ve video paylaşım platformlarında yayımlandı.

2 Mart 2021
Kâmil Engin

 

Her sene Hocalı faciasının yıl dönümünü derin keder hissi ile kaydeden Azerbaycan sanatçıları bu konuda eserler üretiyor. Bakü Müzik Akademisi mezunu olan ve meslek hayatına ABD’de devam eden kemançe virtüözü ve eğitimcisi İmamyar Hasanov da bu sanatçılardan biri.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ABD nezdindeki Los Angeles Başkonsolosluğu, Hocalı Katliamının yirmi dokuzuncu yıl dönümü nedeniyle İmamyar Hasanov’un “Khojaly” adlı yeni eserinin tanıtımı için bir etkinlik düzenledi. 25 Şubat Perşembe günü sosyal medya platformları aracılığıyla yapılan tanıtım geniş ölçüde ilgi gördü.

İmamyar Hasanov’un “Khojaly” isimli yeni eseri, video paylaşım platformlarında ve sosyal medya sitelerinde yayımlanmaya başladı. Eserin başında, Hocalı faciası hakkında bilgi veriliyor, ardından soykırımda vahşice katledilen insanların resimleri gösteriliyor.

 

 

Kaynak: https://apa.az/az/xarici_siyaset/Kaliforniyada-Xocali-soyqirimina-hsr-olunmus-musiqi-srinin-premyerasi-kecirilib-631289

(26/02/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları