Ünlü kemançe ustası İmamyar Hasanov’dan Hocalı bestesi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Azerbaycan'ın ünlü kemançe icracısı İmamyar Hasanov'un, Hocalı soykırımı kurbanlarının hâtırasına ithaf ettiği yeni bestesi sosyal medya ve video paylaşım platformlarında yayımlandı.


 

Her sene Hocalı faciasının yıl dönümünü derin keder hissi ile kaydeden Azerbaycan sanatçıları bu konuda eserler üretiyor. Bakü Müzik Akademisi mezunu olan ve meslek hayatına ABD’de devam eden kemançe virtüözü ve eğitimcisi İmamyar Hasanov da bu sanatçılardan biri.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ABD nezdindeki Los Angeles Başkonsolosluğu, Hocalı Katliamının yirmi dokuzuncu yıl dönümü nedeniyle İmamyar Hasanov’un “Khojaly” adlı yeni eserinin tanıtımı için bir etkinlik düzenledi. 25 Şubat Perşembe günü sosyal medya platformları aracılığıyla yapılan tanıtım geniş ölçüde ilgi gördü.

İmamyar Hasanov’un “Khojaly” isimli yeni eseri, video paylaşım platformlarında ve sosyal medya sitelerinde yayımlanmaya başladı. Eserin başında, Hocalı faciası hakkında bilgi veriliyor, ardından soykırımda vahşice katledilen insanların resimleri gösteriliyor.

 

 

Kaynak: https://apa.az/az/xarici_siyaset/Kaliforniyada-Xocali-soyqirimina-hsr-olunmus-musiqi-srinin-premyerasi-kecirilib-631289

(26/02/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar