Üzeyir Hacıbeyli’nin müzikli komedisi Bulgaristan’da sahneleniyor

Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Azerbaycan'ın Sofya nezdinde Büyükelçiliğinin ortak çalışmaları sonucu, Bulgaristan'ın Kırcali şehrinde ünlü besteci Üzeyir Hacıbeyli'nin "Arşın Mal Alan" adlı müzikli komedisi sahneleniyor.


“Arşın Mal Alan” müzikli komedisi

Uluslararası Türk Kültür ve Mirası Vakfı’ndan AZERTAC’a verilen bilgiye göre, Azerbaycan Millî Marşının bestecisi, Şuşa doğumlu ünlü besteci Üzeyir Hacıbeyli’nin müellifi olduğu dört perdeli “Arşın Mal Alan” oyunu, bestecinin yüz otuz beş yıllık jübilesi münasebetiyle Kırcali’nin tanınmış Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu’nda sahneye koyuldu.

Oyunun yönetmenliğini, Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nun baş yönetmeni Hafız Guliyev üstlendi. Guliyev, bu oyunu daha önce Türkiye, Rusya, Çin ve Beyaz Rusya tiyatrolarında sahneye koymuştu. Kırcali’de temsil edilen oyunun başrollerinde ise, İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Mesure Tahir (Gülçehre), Bulgar ve Türk oyuncuları Yakup Yakup (Esker), Dinko Kovaçev (Sultan Bey), Nursen Apturahman (Cahan Hala) ve Orhan Tahir (Süleyman) rol alıyorlar.

Covid-19 salgını nedeniyle yönetmen Hafız Guliyev’in katılamadığı ve sıkı tedbirler alınarak düzenlenen oyunun ilk gösterisinin, seyirciler tarafından büyük ilgiyle karşılandığı bildirildi.

Oyunun kısa tanıtım videosuna bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Öte yandan, dört düğün ve mutlu sonla biten, zengin müzik, şarkı ve renkli danslarla anlatılan aşk komedisi “Arşın Mal Alan” oyunu, 1963/1964 mevsiminde Kırcali Türk Tiyatrosunda temsil edilmiş ve Sofya’da düzenlenen tiyatro şenliğinde birincilik ödülünü kazanmıştı.

 

Kaynak: Bolqarıstanda Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasının premyerası keçirilib (13/01/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.