Azerbaycan’da Rusça eğitime isyan

Rusça eğitim veren okulların çokluğu Azerbaycan'da tartışmalara neden oldu.


Rusça'nın eğitimde yaygınlaştırılması talebi tartışma konusu oldu.

Vahid Ahmedov

Bağımsızlığa kavuştukları günden bu yana “Ruslaştırmadan arınma” ile ana diline sahip çıkmaya çalışan kardeş ülkemizde Rusça eğitimin veren okullarının sayısının arttırılmak istenmesi tartışmalara neden oldu.

Milletvekili Vahid Ahmedov, Qafqazinfo ile yaptığı görüşmesinde Rusça eğitimin artmasına yönelik haklı bir isyanda bulundu. Ahmedov, farklı dil öğreniminin kişinin kendisi için faydalı olduğunu ancak Rusça eğitim veren okulların sayılarının artmasını desteklemediğini açıkladı.

Ahmedov, “Bizde esas olan devlet dilidir. Rusça ve İngilizceye de merak olabilir ancak dikkatli olunması gerekmektedir.”

Rusya Ermenileri destekliyor…

Ahmedov, Rusya ile olan ilişkilerde Rusça eğitimin başlarda faydalı olduğunu ancak Rusya’ nın Karabağ sorununda kendilerini desteklemediğini belirtti.

“Rusya, Karabağ probleminde bize yardım etmezken biz niye onların okullarının sayısını arttıralım? Rusya halen Ermenistan’a silah vermeye devam etmekte. Rusya’nın verdiği bu silahlarla bizim evlatlarımız öldürülmektedir.”

Türklere bu konuda güvendiğini dile getiren Ahmedov sözlerine şu şekilde devam etmiştir:

“Türkler bizim kardeşimizdir ve biliyoruz ki Karabağ’da ve Azerbaycan’ın diğer sorunlarında da yanımızda olacaklardır.”

Yabancı dilli okullar özelleştirilsin

Azerbaycan’da insanların Rusça eğitim veren okullara ilgisinin daha fazla olduğunu belirten Ahmedov’a göre yabancı eğitim veren okullar özelleştirilmeli.

“Rus dilinde eğitim veren okullar özel olmalı. İngilizce eğitim veren okullar devlet himayesinde değil ki? Yavaş yavaş bu tarzda planlar hazırlanarak devlete sunulmalıdır.”

“Rusça eğitim veren okulları savunanların belli merakları olabilir ancak bu okullar özelleştirilmeli. Rusça eğitim almak isteyen olursa para verip eğitim almalı. Devlet neden bu okulları finanse etsin ki? İnsanların Rusça eğitim veren okullara çocuklarını göndermeye meyli çoktur. Ancak devlet bu meselelerle ciddi olarak ilgilenmelidir. Dilimize saygı duymalıyız.”

Ahmedov, Rus basınının doğru yaklaşımlarla haber yapmadığından da bahsetti:

“Rus dilini öğrenmek isteyenleri de anlıyorum ancak onlar önce Moskova’ ya, Leningrad’ a gidip Azerbaycan’ ın sesini duyursunlar. Bakalım bu kişiler Rus televizyonlarında gösterilecek mi? Tabi ki gösterilmeyecekler. Bizde yeterli sayıda Rusça bilen insan bulunmaktadır. Ne yazık ki Rus basınını genelde Ermeniler ile ilgili konular işgal etmektedir.”

Aslan İsmayılov

Esas olan anadil

Avukat Aslan İsmayılov da konuyla ilgili olarak Rus dili eğitiminin yaygınlaşmasını eleştirerek, anadile ağırlık verildikten sonra diğer dillerle ilgilenilmesi gerektiğini vurguladı. Konuşmasında Rusya’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin seslerini duyurmamasını eleştirdi.

Kaynak: https://www.tamgaturk.com/haber/azerbaycanda-rusca-egitim-tartismasi-sscbde-yasamadigimizi-anlamaliyiz-17725.html, [15.09.2020)

https://qafqazinfo.az/news/detail/o-silahlarla-usaqlarimizi-mehv-edirler-rusdilli-mekteblerle-bagli-sert-aciqlama-298260, [15.09.2020]

 

Yazar

Elif Korsan

1 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar