H&M’den Çin’e ticari darbe

İsveçli giyim markası olan H&M Çin’in iplik üretim şirketi Huafu Fashion ile iş ilişkilerini sona erdirdi.


Çin

Hufau iplik üretim şirketi

İsveçli giyim devi H&M, Çin’in önemli iplik üretici şirketlerinden biri olan Hufau şirketi ile ilişkilerini bitirdi. Konu hakkında Salı günü yaptığı açıklamada şirket; Çin’in Uygur Türklerine karşı yaptığı zorla çalıştırma suçlamaları nedeniyle bölgedeki iplik üreticisiyle ilişkilerini sonlandırdığını belirtti. Fabrikalara tehdit ve zorlamalarla alınan Uygur Türkleri düşük bir ücretle çalıştırılıyor ve evlerine dönmeleri de kısıtlanıyor.

Sincan, Çin’in en büyük pamuk yetiştirme alanı. Bölgede Uygur Türkleri yaşları önemsenmeden zorunlu çalıştırma programına dahil edilmekte. Zorla fabrikalara alınan Uygur Türkleri göz altına alınmakla tehdit edildiklerinden dolayı işlerini bırakamamaktadır. Fabrikaların etrafı dikenli teller ve kulelerle çevrili. Uygur Türlerinin tatillerde dahil evlerine gitmelerine izin verilmemekte.

H&M suçlamalardan sonra harekete geçti

Mart ayında Avustralya Stratejik Politikalar Enstitüsü tarafından yayınlanan bir raporda H&M’in, Huafu iplik üretim şirketi ile ortaklık yürüttüğü ve zorunlu çalıştırılma sisteminden de yararlanıldığı belirtildi.

Ancak H&M yaptığı açıklamada bu suçlamaları reddederek Hufau’nun Sincan’da gerçekleştirdiği operasyonlarla hiçbir ilişkisi olmadığını belirtti.

H&M, Hufau şirketi ile sadece Shangyu bölgesinde bulunan fabrika ile bir ilişkileri olduğunu ancak ortaya çıkan zorla çalıştırılma iddialarından dolayı Hufau şirketi ile 12 ay boyunca ilişkilerini sonlandırma kararı aldıklarına dair bir açıklamada bulundu.

Diğer şirketler de araştırılacak

Ayrıca H&M, Çin’de ticari ortaklık yürüttükleri diğer şirketlerde de zorla çalıştırılma gibi bir durum olup olmadığına dair araştırma yürüttüklerini açıkladı.

Kaynak: https://www.scmp.com/news/world/europe/article/3101696/hm-cuts-ties-chinese-supplier-over-xinjiang-forced-labour (17.09.2020)

https://www.haberuygur.com/uygur-turkleri-unlu-markalarin-fabrikalarinda-zorla-calistiriliyor/(17.09.2020)

Yazar

Elif Korsan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar