Irak Yönetiminden Geri Adım: Kerkük’te Türkçe’nin Statüsü Korunacak

Tarihi Türk yurdu Kerkük'te Türkçe'nin devlet dairelerinde kullanımı ile ilgili yasaklama kararından vazgeçildi. Başbakan es-Sudani ile görüşen Kerkük Milletvekili Erşat Salihi gelişmeyi twitter hesabından duyurdu.


 

Irak devlet yönetiminin birkaç gün önce aldığı ve uygulanması için Kerkük Valiliğine gönderdiği kararda, ildeki resmi yazışmalarda sadece Arapça ve Kürtçenin kullanılacağı ifade edildi.

Bu kararın hemen ardından, Kerkük’te yoğun olarak yaşayan Türkmenlerce bu karara tepki gösterildi. Irak Meclisi Türkmen Grubu tarafından yayımlanan açıklamada, kararın anayasaya aykırı olduğu ifade edildi ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’den kararın iptal edilmesi istendi.

Kısa sürede, tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Irak yönetimi Kerkük’te Türkçenin statüsüyle ilgili kararından geri adım attı.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, kişisel twitter hesabından gelişmeyi şöyle duyurdu:

“Irak Başbakanı Sudani ve BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşme gerçekleştirdik. Sudani ile, Türkçe’nin yasaklanma kararının iptal edilmesini sağladık. Irak Başbakanı ile görüşmemizde, Türkçe dilinin resmi olarak kullanılması gerektiğini vurguladık. Kendileri de Türkçe dilinin resmi dil olduğunu ve resmi dairelerde kullanılması talimatını vermiş oldular.”

 

Kaynak: https://twitter.com/Ersatsalihi (03/03/2023)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar