KIBATEK Edebiyat Buluşması Sona Erdi

Kıbrıs, Balkanlar ve Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) tarafından bu sene 16-19 Aralık günlerinde İzmir ve Aydın’da düzenlenen 48. uluslararası edebiyat buluşması sona erdi.


Paylaşın:

Türkçenin uluslararası dil, edebiyat ve çeviri platformu olarak 1998 yılında İzmir ve Gazimağusa’da kurulan Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) tarafından düzenlenen edebiyat buluşmasında bu sene KKTC onur üyesi oldu.

 

Etkinliğin açılışı Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezinde gerçekleşti. KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve KIBATEK Başkanı Dr. Mevlüt Kaplan’ın açılış konuşmalarının ardından bu yıl etkinliğe katılan on iki ülkenin katılımcılarının tanıtım konuşmaları yapıldı.

Etkinlik çerçevesinde ödüllerden ikisi, Kosova’dan iki isme verildi. Ödüllerden biri, Balkan Türkolojisi ve edebiyatı alanındaki çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Nimetullah Hafız’a verilmek üzere şair-yazar Aziz Serbest’e sunuldu. Kosova’dan ikinci ödül, Prizrenli şair, yazar, hukukçu Dr. Altay Suroy Recepoğlu’na takdim edildi.

On üç ayrı ülkeden yirmi beş şair, yazar, akademisyen, çevirmen ve yayıncının katıldığı bu yılki etkinliğin bilimsel oturumları, 19 Aralık günü Yaşar Üniversitesi’nde yapıldı.

Etkinliklerin üçüncü günü Aydın’ın Yeni Pazar ilçesinde Yeni Pazar Belediye Başkanlığının katkılarıyla Uluslararası Şiir Şöleni düzenlendi.

48.uluslararası edebiyat buluşması, Makedonya Göçmenler Derneği’nin İzmir’in Konak ilçesinde düzenlediği yemekle sona erdi.

Kaynak: https://kosovahaber.net/?page=2,11,76693 (25/12/2022)

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar