Şuşa Kalesi için çevrim içi sergi

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Azerbaycan Devlet Resim Galerisi, Şuşa Kalesinin 270. yılı anısına Elturan Avalov’un eserlerinden oluşan çevrim içi sergi düzenledi.


Paylaşın:

 

Şuşa'nın 270. Yılı sanal sergi

Serginin afişi

Bakü Sanat Galerisinin katkılarıyla 12 Ekim 2020 tarihinde açılan çevrim içi sergi hakkında Azerbaycan Devlet Resim Galerisinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer veriliyor:

“Sergi, Ordumuzun işgal edilmiş topraklarımızın kurtarılması uğruna kazandığı zaferlere ithaf edilmiştir.

Sergi, Ermenistan tarafından işgal edilmiş topraklarımızda maddî ve manevî mirasımızın, insanlık medeniyetinin çok kıymetli incileri olarak kamuoyunun dikkatine yeniden ulaştırılması amacıyla düzenlenmiştir. Sergide, Azerbaycan aydını olarak Elturan Avalov’un bir zamanlar sokaklarında gezip dolaştığı Şuşa’nın evlerini, mahallelerini, tarihî cami ve meydanlarını tasvir ettiği grafik çalışmalara yer verilmektedir.

Elturan Ali oğlu Avalov 20 Ağustos 1940’ta Bakû şehrinde dünyaya gelmiş, 1957-1963 yıllarında Azerbaycan Politeknik Enstitüsünde mimarlık eğitimi almıştır. Grafik sanatçısı olarak onun sanatı çok zengindir. Azerbaycan klasiklerinin eserleri için çizdiği illüstrasyonların yanı sıra, müzik eserlerinden “Reyhan”, “Ay Beri Bak”, “Gülebatın”, “Goy Gülüm Gelsin, Ay Nene” gibi şarkılar için çizdiği grotesk karikatürleri, gerçekçi üslupta işlediği “Hacı Murat” ve “Bestekâr Fikret Emirov”, “Sevil”, “Neftçiler” adlı portreleri bunun örnekleridir. Ressamın, Üzeyir Hacıbeyli’nin “Arşın Mal Alan” ve “O Olmasın, Bu Olsun” operetleri için betimlediği resimler, büyük mütefekkirin eserlerinin içeriğini görsel sanatta açıklamakla birlikte, halkımızın kendine özgü yaşam tarzını da ince mizahla yansıtmaktadır.

Ressam Prof. Elturan Avalov’un Şuşa’da “Seyidli Mahallesi”nin, “Hoca Mercanlı” ve “Hacı Yusifli” mahallelerinin, “Aşağı Gevher Ağa Camii’nde bulunan mahallenin, “Tacir Meşhedi Tağı’nın Evi”, “Gence Kapısı” gibi grafik çalışmaları özellikle dikkati çekiyor. Y. Salamzade, Şuşa’nın mimarlık abidelerinin grafik resimlerini, tarihî abidelerin “Taşlaşmış Şiiri” adlandırmaktadır.

Sanatçıya, mimarlık ve görsel sanatlar alanlarındaki hizmetleri nedeniyle, 1991 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Emektar Sanat Adamı fahri unvanı verilmiştir.”

Azerbaycan Kültür Bakanlığı tarafından Ressam Prof. Elturan Avalov’un grafik çalışmalarından oluşan bir katalog yayımlanacak.

Sergi, Azerbaycan Devlet Resim Galerisinin (azgallery.az) Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarından izlenebilir.

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar