“Türk Dünyası İstiklal’de Buluşuyor” Sergisi

2 Şubat Perşembe günü Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından düzenlenen "Türk Dünyası İstiklal'de Buluşuyor" isimli sergi, Beyoğlu Belediyesi'ne ait İstiklal Sanat Galerisi'nde açıldı.


Paylaşın:

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yılı ve TÜRKSOY’un kuruluşunun otuzuncu yılı nedeniyle düzenlenen serginin açılışına, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız katıldı.

Açılış konuşmalarından önce, tanınmış şarkıcı ve besteci Arslanbek Sultanbekov, İstiklal Caddesi’nde halka açık mini konser verdi.

Açılış töreninde konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, 2004 yılından bu yana fotoğraf buluşmalarını devam ettirdiklerini belirterek, “Bu proje kapsamında yüzlerce Türk sanatçıyı bir araya getirerek büyük bir fotoğraf arşivi oluşturduk.” dedi.

Sergide, Türkiye ile diğer bağımsız Türk cumhuriyetleri Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın yanı sıra, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Saha, Tıva, Altay ve Hakas Cumhuriyetlerinden ve Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri’nden sanatçıların eserleri yer alıyor.

Sergi, 28 Şubat gününe kadar ziyarete açık olacak.

 

Kaynak: “Türk Dünyası İstiklal’de Buluşuyor” sergisi Beyoğlu’nda açıldı (03/02/2023)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar