Türk Dünyasından Ressamlar İstanbul’da Buluşuyor

Türk dünyası ülkelerinden ressamlar İstanbul’da bir araya geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması" sergisinde on altı sanatçının eserleri yer alıyor.


 

8 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesindeki Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek olan serginin küratörlüğünü, Azerbaycan’ın ünlü ressamlarından Prof. Sakit Memmedov yapıyor.

Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgız Cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin dil ve kültür ortaklığının güzel sanatlar alanındaki yansımasını ifade eden “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması” isimli sergi, ülkeler arasında yeni kültür ve sanat köprüleri inşa etmeyi amaçlıyor. Sergi, resim sanatının birleştirici gücü ile hem tarihi bağları pekiştirecek hem de Türk cumhuriyetlerinin birbirini yakından tanımasını sağlayacak.

Sergide, Özbekistan’dan Akmal Nuridonov ve Alisher Alikulov’un, Azerbaycan’dan Arif Aziz, Refik Aziz ve Sakit Mammadov’un, Kırgız Cumhuriyeti’nden Eldar Aitmatov, Yuristanbek Shygaev ve Musakeev Temirbek’in, Kazakistan’dan Sembigali Smagulov’un, Türkmenistan’dan Hüssein Husseinov’un, Türkiye’den ise Devrim Erbil, Ergin İnan, Kadir Ablak, Mahir Güven, Süleyman Saim Tekcan ve Yalçın Gökçebağ’ın eserleri yer alıyor.

28 Haziran günü açılışı yapılacak olan “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması” sergisi, 3 Temmuz 2022 tarihine kadar Beyoğlu’nda bulunan Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Kaynak: https://kultur.istanbul/turk-dunyasindan-16-ressam-resmin-turkcesi-sergisinde-bulusuyor/ (22/06/2022)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar