İran’dan İŞİD’e füze… Türkiye-Almanya ve Trump… Irak’ta kadın cinayetleri….

Ortadoğu’da tansiyon düşmüyor. Trump’ın Türk dış politikasına etkileri…Irak’ta cadı-avı(!) mı?


İran’dan İŞİD’e füze saldırısı…

 

Iran Fires a Ballistic Missile at ISIS in Syria, Avenging an Earlier Attack                                                                              

New York Times, İran Devrim Muhafızları’nın pazartesi erken saatlerde Suriye’deki İŞİD unsurlarına orta menzilli 6 füze ile saldırdığını bildirdi. Devrim Muhafızları yaptıkları açıklamada füze saldırısının 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ahvaz’daki terör saldırısına cevaben yapıldığını açıkladı.

Amerikan askeri birliklerinin de bulunduğu Fırat’ın doğusunda Irak sınırına yakın bölgedeki İŞİD unsurlarının ne ölçüde saldırıdan etkilendiği haberde yer almazken, ABD’li askeri yetkililer saldırıyı teyit etti.

İran’ın bu yıl içerisindeki bölgeye düzenlediği ikinci füze operasyonun, ABD ile nükleer anlaşma krizin yaşandığı döneme denk gelmesi üzerine yetkililerin saldırıyı  “provakatif bir eylem” olarak değerlendirdiği haberde paylaşıldı. ABD İran’a yeni yaptırımlar uygulama kararlığını her ortamda yeniliyor. Avrupa ülkelerinin ABD’den farklı bir yol izlemeyi tercih ettiği vurgulanırken, İran’ın balistik füze kapasitesinin kaygı verici bir noktaya ulaştığı değerlendirmesi paylaşıldı.

 

İşler Trump ile kötüye, AB ile iyiye mi gidiyor?

 How Trump is pushing Turkey and the EU closer together |

Aljazeera.com’a yazan Taha Özhan, iki yıldır devam eden sıkıntılı dönemin sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaret ile birlikte Türkiye- AB ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini ve bu değişimdeki en önemli etkenin Trump’ın takındığı tavır olduğunu belirtti.

Yazıda Trump’ın seçildiği günden bu yana izlediği siyasetin köşe taşları paylaşılırken, Amerikan yönetiminin hem Türkiye’de hem de AB Ülkelerinde rahatsızlık oluşturduğu ifade ediliyor.

Brexit sonrası, Almanya’nın birlik içerisinde ağırlığının daha da artacağının farkında olan Ankara’nın Merkel ile ilişkilerini buna göre yeniden gözden geçirdiği ve güvenlik, mülteci sorunu, ticari anlaşmazlıklar başta olmak üzere birçok konuda yeni işbirliklerinin olabileceği savunuluyor..

Brüksel’i pas geçerek, Avrupa Birliği ile ilişkileri Berlin üzerinden yürütmenin daha etkili olacağı kanaatinin Ankara’da hâkim olduğu vurgulanıyor.

 

Irak’ta popüler olmanın bedeli…

https://www.theguardian.com/world/2018/oct/02/death-of-high-profile-iraqi-women-sparks-fear-of-witch-hunt

Deaths of high-profile Iraqi women spark fear of conservative backlash

Şiddet sarmalından bir türlü çıkamayan Irak, kadın cinayetlerini tartışıyor.

Son olarak,  22 yaşındaki eski güzellik kraliçesi ve aynı zamanda Youtuber Tara-el Fares’in geçen Cuma günü Bağdat’ta aracıyla seyir halindeyken, yanına yaklaşan bir motosikletten açılan ateş sonucu öldürüldüğü bildirildi. Bu cinayet, yüksek profilli, dışa dönük, popüler Iraklı kadınlara yönelik düzenlenen 4.saldırı olarak kayıtlara geçti. Bundan önceki saldırıların kurbanları kadın hakları savunucusu Suad al-Ali ve bir güzellik merkezinde çalışan iki kadın olduğu bildirildi.

Kısmi özgürlük ile birlikte Irak’ta toplumsal yapı değişirken farklı yaşam tarzlarına sahip kadınların durumu ülkedeki derin bir çatlağa işaret etmeye devam ediyor.

 

 

 

Avatar
Yazar

Mustafa Çağrı Parmaksız

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.