Nesib Nesibli’nin yeni kitabı yayımlandı

Sitemizin sürekli yazarlarından Prof. Dr. Nesib Nesibli’nin “Türkçü Düşüncenin Esasları” isimli yeni kitabı Azerbaycan’da yayımlandı.


Bakü’de Kanun Neşriyat tarafından yayımlanan “Türkçü Düşüncenin Esasları” isimli kitabın arka kapak tanıtım yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

“Yaşadığımız dönemde Türkçülüğün mahiyeti, milletleşme sürecinin talepleri hakkında bir araştırmadır. Millî hayatın önemli sahalarındaki problemler müzakere edilir. Millet-devlet bayrağı izah edilir. Milletin adı, millî tarihçilik, dil meseleleri, millet kurucuları ve tarihteki kahramanlarımız, millî-siyasî elit problemimiz, millet-devlet münasebetleri, bayrağımızdaki çağdaşlaşma ve İslam… gibi millî fikrin esas mevzuları incelenir.”

Yeni kitabının yayımlanması dolayısıyla Sayın Prof. Dr. Nesib Nesibli’yi tebrik ederiz.

 

Prof. Dr. Nesib Nesibli Kimdir?

5 Eylül 1959’da Gürcistan’ın Bolnisi ili Koşakilse köyünde doğdu. 1978 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi’ni bitirdi. Aynı zamanda üniversitenin Şarkiyat Fakültesi Fars dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. SSCB Şarkiyat Enstitüsünde (Moskova) eğitimini devam ettirdi. Azerbaycan Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nde çalıştı. 1986 yılında Güney Azerbaycan’ın Sosyal-ekonomik ve Politik Durumu (1962-78) konusunda birinci doktora tezini (İlimler Namizedi) savundu. İkinci doktora tezi (İlimler Doktoru) Azerbaycan’ın Dış Politikası (1918-20)1997 yılında tamamlandı. 2011’de Profesör unvanı aldı.
1987-88 yılında Farsça-Rusça mütercimi olarak İran’da bulundu. 1992-94 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin İran İslam Cumhuriyeti’nde Tahran Büyükelçisi olarak görev üstlendi. 2005-2010 yıllarında Bakü Milletvekilliğini yaptı.
Bakü’deki çeşitli üniversite ve bilim merkezlerinde çalıştı. 1997/98 yılında Şikago Üniversitesinde, 2002/2003 yılında Johns Hopkins Üniversitesinde Fulbright öğretim üyesi olarak çalıştı. 2006-15 yıllarında Azerbaycan Diller Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde çeşitli dersler verdi. 2015/16 akademik yılında Trabzon’daki Avrasya Üniversitesi’nde Bölüm Başkanı ve misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Sitemizde belirli zamanlarda, “Varlık Ekolü”, “Sultan Gazneli Mahmut, Şüubiyye ve Şahname“, “Azerbaycan’ın son otuz yılı: Kazanım mı, kayıp mı?” ve “Osmanlı’nın Azerbaycan sessizliği” gibi değerli yazıları da yayımlanan Prof. Dr. Nesib Nesibli, 2016/17 akademik yılından itibaren Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünde çalışmalarına devam etmektedir.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar