Doğu Türkistan’daki işkence kampları uydu görüntülerinde

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsünden (ASPI) alıntı yapan Kazakistan ulusal portalı Adırna'nın bildirdiğine göre, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri için 380'den fazla hapishane ve kamp var.


Doğu Türkistan

İşgal altındaki Doğu Türkistan bölgesi

Analiz sonucunda, işgal altındaki Doğu Türkistan’a işkence kamplarına ait en eksiksiz ve güncel veri tabanı oluşturuldu. Bunların arasında 2017’den beri faaliyet gösteren duruşma öncesi gözaltı merkezleri ve hapishaneler de bulunuyor. Araştırmacılar, uydu görüntülerinin analizi ile bir veri tabanı oluşturup haritalarını çıkardı.

Sözde yeniden eğitim merkezi

Kaşgar’daki bu yeniden eğitim merkezi, başlangıçta bir okul adı altında inşa edildi. 2017’de başlayan zulüm sırasında büyük ölçekli bir sözde eğitim kurumuna dönüştürüldü ve 2018’in sonlarında ve 2019’un başlarında, Uygur Türklerine karşı propagandalarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda tamamen dezenfekte edilen binanın, uydu görüntülerine göre hizmet dışı bırakıldığı varsayılıyor.

Çin’e ait işkence kamplarının uydu görüntüsü

Son yıllarda, Çin esaretindeki Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlar için kamp sayısı azalmadı; aksine, arttı. Verilere göre Temmuz 2019’dan Temmuz 2020’ye kadar 61 tesis inşa edildi ve genişletildi.

Hatırlatmak gerekir ki, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi de Çin hükûmetinin Müslümanlara yönelik politikasını “soykırım” olarak sınıflandırma olasılığını göz önünde bulundurmaktadır. Daha önce bir grup Uygur Türk’ü göçmen, Uluslararası Ceza Mahkemesinde Çin liderliğini soykırım ve insanlığa karşı suçlar suçlamalarıyla soruşturma açmaya çalışmıştı.

Özellikle Kamboçya ve Tacikistan’dan Çin’e binlerce Uygur’u geri gönderme girişimleri konusu gündeme geldi. 80 sayfalık açıklamada, Müslüman karşıtı baskılardan sorumlu 30’dan fazla Çinli yetkili listelendi. Listede ayrıca Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Şi Cinping de yer aldı.

Çin, Doğu Türkistan’da başta Uygur Türkleri olmak üzere çoğunlukla Türkleri hedef alarak yaptığı soykırımdan dolayı Avrupa ülkeleri ve ABD’den uzun zamandır tepki görüyor. Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması ve çeşitli baskılarla karşı karşıya olmasından dolayı ABD ve birçok ülke, Çin’e ekonomik ambargo uygulama kararı aldı ve çeşitli ihtarlarda bulundu. Aynı zamanda İslam inancına sahip olan Uygur Türkleri, inançlarından ötürü de uzun yıllardır sistematik işkence ve zorbalıklara maruz kalıyor. Buna rağmen komünist Çin yönetiminin yanında yer alan İslam ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyanın Çin vahşetine dur demesi elzemdir.

Kaynak: (https://adyrna.kz/post/47983, 27.09.2020)

Yazar

Dilanur Polat

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar